Představte si, že jste členy fotbalového mužstva a dostanete nového trenéra. nerozumí slovo česky. Budete nadšení? Asi moc ne, hlavně když po vás bude něco chtít a vy nebudete vědět co.

Podobný případ se stal jistému klubu, který si nového trenéra vybral v Mexiku. Jejich volba padla na Eduarda Gonzálese, který byl nekorunovaným fotbalovým králem střední Ameriky a měl všechny předpoklady stát se výborným trenérem, měl zkušenosti, techniku, rychlost i skvělý sportovní talent. Jeho jedinou chybičkou však bylo, ze neuměl anglicky. Dovedl výborně hrát, „ale nedokázal hráčům nic vysvětlit, byl velmi přátelský, ale nebyl schopen si s nimi popovídat.“ A výsledek? Po dvou měsících byl klub nucen zrušit smlouvu.

Tahle epizoda potvrdila fakt, že skutečně kvalitní trenér či vedoucí ovlivňuje své družstvo nejen svým příkladem a praktickou odborností, ale též tím, co říká a jak je své vědomosti schopen předat druhým. Jsme i my v nějakém vedoucím postavení? Nebo si jen prostě uvědomujeme, že naši přátelé nás pozorují a chceme jim dát dobrý příklad? Cítíme se přitom neschopní, nedostateční a nepřipravení?
Pak tedy začněme na sobě ještě víc pracovat a zdokonalovat se.

ERWIN KUKUCZKA