V průběhu příštího týdne by mělo začít očkování proti chřipkové vlně, jež postihla celou republiku, také ve vybraných centrech regionu. Podle informací pandemického webového portálu jsou taková místa čtyři, a sice Orlickoústecká a Vysokomýtská nemocnice, Sociální služby Lanškroun a červenovodský Domov důchodců sv. Zdislavy.

„Včelku“ dostane i ředitel Procházka

V největším okresním zdravotnickém zařízení se počítá přibližně s třemi sty vakcínami. Očkování podstoupí například zaměstnanci lékárny, laboratoří, jednotky intenzivní péče nebo porodnice, „včelka“ nemine ani ředitele Martina Procházku, pracuje totiž na dětské ambulanci. „Seznamy máme, vše je připraveno. Jakmile nám vakcínu přivezou, můžeme druhý den začít,“ řekl včera Deníku šéf ústecké nemocnice. Narazil tak na skutečnost, že látka, která by měla poskytnout ochranu před novým druhem virového onemocnění, je pouze „na cestě“ a kdy dorazí na místo určení, není zatím jasné. „Myslím si, že opatření přicházejí poměrně pozdě, okolní země jsou proočkované nebo už měsíc očkují, my ještě ani nezačali. Navíc teprve za dva až tři týdny po aplikaci vakcíny si tělo vytvoří dostatečné množství protilátek,“ připomněl Martin Procházka.

V Domově důchodců sv. Zdislavy, tedy dalším z vakcinačních center, jsou události příštího týdne zatím velkou neznámou. Vrchní sestra Miroslava Langhasová se sice už před třemi týdny účastnila prvního informačního setkání v Pardubicích a od té doby je s krajským vedením v pravidelném kontaktu, kdy ale doputuje do Červené Vody vakcína a kdo bude vybrané jedince očkovat, zatím netuší. Situaci komentovala včera před polednem následujícím způsobem: „Nemám aktuální informace, kdo z lékařů bude očkovat, kdo nám dodá vybavení, které nemáme, ani seznamy lidí.“ Domov důchodců ovšem očkuje svých sto padesát klientů proti běžné chřipce pravidelně, takže žádné pozdvižení mezi seniory, alespoň podle vyjádření Langhansové, poslední dny nepřinesly.

Nemocnici i domov důchodců ale v dohledné době může postihnout omezení návštěv, přestože v Pardubickém kraji zatím není, na rozdíl od sousedního hradeckého, epidemie výrazněji na postupu. „Jakmile ta chvíle přijde, budeme muset návštěvy omezit nebo úplně zrušit,“ připustil Martin Procházka a podobně se vyjádřila také Miroslava Langhansová. „Pokud propukne větší epidemie, přijde pochopitelně zákaz návštěv,“ uvedla vrchní sestra Domova důchodců sv. Zdislavy v Červené Vodě.

Kromě vakcinačních center se bude očkovat také v ordinacích obvodních lékařů. Eva Hladíková z Ústí nad Orlicí očekává, že v jejím obvodu se bude opatření týkat asi dvaceti až třiceti osob. „O výběru očkovaných rozhodují diagnózy, pojišťovny vytipovaly pacienty, my jsme jim seznam s připomínkami vraceli a nyní čekáme na jejich vyjádření. Až látka dorazí, očkování čeká nejdříve nás. Balení po deseti kusech musí být spotřebováno do čtyřiadvaceti hodin, pokusím se tedy pacienty telefonicky kontaktovat,“ popsala plánovaný postup praktická lékařka, stejně jako další oslovení však přesný termín zahájení očkování nebyla schopna odhadnout.

Jak se chránit? Používejte rozum


Tamiflu a Relenza, oba léky užívané proti novému viru, zmizely z téměř všech lékárenských pultů během několika dnů, k dispozici by opět měly být přímo v ordinacích. Lidé tedy respiračním onemocněním, jejichž výskyt k podzimu už neodmyslitelně patří a nově se k nim přidala i tzv. prasečí chřipka, musí předcházet především vhodnou prevencí. „Souhlasím s laickými návody, které se objevují na mnoha portálech. Podporujte imunitu, dbejte základních hygienických návyků. Pokud máte podezření, že už infekci máte, nerozšiřujte ji do okolí. Jsou to jednoduchá doporučení, která všichni známe, vždyť chřipky jsou každoroční záležitostí, letos se pouze přidal jiný typ,“ myslí si Martin Procházka.

Několik užitečných rad uvedla také pracovnice ústecké pobočky krajské hygieny Marta Pavlová: „Nechoďte do prostor, kde je najednou více lidí, třeba v hromadné dopravě se nákaze jen těžko vyhnete. Nezapomeňte odpočívat, dodržujte pitný režim.“

Dobrá zpráva pro lékaře i pacienty? Vedení Pardubického kraje, kde jsou zatím potvrzeny dva případy, onemocnění virem H1N1, přislíbilo včera odpoledne urychlenou distribuci vakcíny. „Pravděpodobně v nejbližší době budou mít praktičtí lékaři a očkovací centra vakcínu proti prasečí chřipce k dispozici,“ uvedla v páteční tiskové zprávě radní zodpovědná za zdravotnictví Markéta Tauberová.

Jan Pokorný