Studnicí vědomostí jsou v tomto směru pracovníci útulků. Krmivo i další chovatelské potřeby už vyzkoušeli nesčetněkrát.

Pár dobrých rad

Bohaté zkušenosti s chovem pejsků má i Renata Kristková z psího útulku Canis centra v Lanškrouně. Novopečeným majitelům psů radí v prvé řadě zvážit, jakého čtvernožce si do rodiny pořídit. „Například starší lidé by si neměli pořizovat pejska, který potřebuje časté procházky. Štěňátko je zase lepší si vzít spíše na jaře, kdy bude mít člověk přes to léto více času se mu věnovat,“ podotýká. Co se týče krmiva, nový majitel by se měl zeptat chovatele, od kterého štěně kupuje (v případě starších pejsků původního majitele nebo pracovníků útulku), na jakou značku je zvyklý. „V dnešní době je velké množství firem, který vyrábí krmivo pro psy. Ze své vlastní zkušenosti vím, že zpočátku je důležité, aby bylo kvalitní,“ radí Renata Kristková. Výběr kvalitního krmiva je totiž důležitým předpokladem pro zdravý růst domácího mazlíčka. Nemusí to však být ty nejdražší granule, které jsou na trhu, stejnou kvalitu lze pořídit i za nižší cenu. S výběrem by měla pomoci zkušená obsluha ve zverimexech. „Je stále potřeba hledět na to, jakého vzrůstu pejsek bude, zda je to malé a střední plemeno nebo velký pes, podle toho se i granule rozdělují,“ upozorňuje Kristková. Majitelům psů jsou doporučovány také žvýkací pamlsky, jako kosti a tyčinky z buvolí kůže, které napomáhají posilovat dásně a čistit zuby.
Ti začínají si často lámou hlavu už při výběru pelíšků, sortiment je široký. Ať už bude pejsek doma nebo venku, měl by mít pelíšek na takovém místě, kde má své soukromí. „Měl by ho mít stále na jednom a tom samém místě, ne třeba v bezprostřední blízkosti topného tělesa, neměla by tam být studená podlaha nebo průvan. Někteří pejsci si sami najdou místo, kde se jim líbí,“ podotýká Renata Kristková. Vhodným pelíškem se může stát proutěný koš nebo dřevěná bedýnka s podložkou nebo matrací, která se dá čistit. S ohrádkami a koši z umělé hmoty je ten problém, že pejskové při jejich ohryzávání mohou kousek plastu odlomit a spolknout. To hrozí i u molitanových matrací.
K základním potřebám patří například vodítko (na kratší procházky spíše kratší, na delší vycházky i vícemetrové) nebo kožený nastavitelný obojek, který by neměl být příliš tvrdý. „Pokud máme strach, že by se nám pejsek mohl ztratit, je dobré na něj připevnit kovový štítek s naším jménem, adresou a telefonním kontaktem,“ radí nováčkům zkušená chovatelka psů. Je potřeba se zamyslet i při výběru „obyčejných“ misek na žrádlo. „Zase vybírat podle velikosti psa. Pokud si někdo pořídí pejska, který má širokou tlamu, například boxera, potřebuje větší misku. Neměly by také klouzat po podlaze,“ vysvětluje Kristková. Nezbytné jsou i hračky. „Dobré jsou ty, které se dají omýt nebo dezinfikovat. Ze své zkušenosti nedoporučuji ty, jež mají vevnitř pískáček. Už se nám stalo, že jej pejsek z hračky vyrval a pravděpodobně spolknul,“ varuje před nevhodným výběrem Kristková. K „výbavičce“ pro pejska patří také kartáče a hřebeny, hadřík nebo žínka na mytí, ale i malá psí lékárnička, která by kromě kleštiček na klíšťata měla obsahovat i různé postřiky nebo dezinfekci.

Od stovek po tisíce

Pořízení a chov psa může stát od několika set až po desítky tisíc korun. Záleží na tom, jak si psa pořídíte, zda z vyhlášeného chovu nebo třeba z útulku, jak pestrou výbavu svému novému psovi pořídíte, zda mu budete kupovat kvalitní krmivo a čím dalším mu budete zpříjemňovat život. Počítat je však třeba i s dalšími výdaji, návštěvami u veterináře nebo poplatky za psa.

Co přichystat pro psa?
- doporučovanou značku krmiva si sežeňte předem, předejdete zbytečnému shánění, když ji prodejce nebude mít zrovna k dispozici.
- k základní výbavě patří mj. pelíšek, obojek, vodítko, misky na vodu a krmení, hračky, náhubek, kartáč či hřeben, lékárnička pro psy, pro cestování autem je zapotřebí přepravka nebo taška…
Co přichystat pro kočku?
– pro kočičku si připravte: pelíšek na spaní s látkovou podložkou, kočičí toaletu + stelivo + malou lopatku, misky na krmivo a na vodu, škrabadlo, umělé myšky, balónek, přepravku pro kočky…