60 150,- Kč
…vybráno k datu 26. listopadu

Letos se do projektu zapojilo na třicet neziskových organizací, především z Orlickoústecka, ale také ze Svitavska, Náchodska či Rychnovska. Sbírka, která je hlavním cílem projektu, probíhá od 14. října do konce letošního roku. Účelem je vybrat nejenom potřebné peníze pro děti, handicapované, seniory či jinak sociálně, fyzicky či mentálně postižené lidi, ale i představit organizace širší veřejnosti.
Dárcovské kupony lze jednoduše sehnat v každé prodejně Konzumu, každý má hodnotu 30 korun. Podpořit neziskovky můžete i opakovaně. Částku, která se vybere, navýší Konzum o 100 000 Kč. Celková suma bude rozdělena v poměru, v jakém se přispělo jednotlivým organizacím.
V loňském roce se díky pomoci zákazníků Konzumu a obchodního družstva podařilo získat částku 211 440 korun. Podaří se letos tuto hranici překonat?
Zapojené neziskovky lze rozdělit do několika skupin. Jedna z nich se věnuje především dětem, jejich výchově a vzdělání. Podporují tak nejrůznější zařízení, ve kterých se mohou setkávat rodiče s dětmi, trávit tak společný čas, věnovat se novým aktivitám nebo se seznamovat s jinými rodiči a navzájem si sdělovat společné zájmy. Mezi tyto organizace a jejich projekty patří: MC Medvídek, ZŠ a MŠ při nemocnici, RC Srdíčko, Cukříci – všechna s působností v Ústí nad Orlicí. Dále pak RC Rosa z České Třebové a Vamberecký dráček.
Jejich cíle jsou především vybavení dětských koutků, nákup hraček a pomůcek pro děti, obnovení a vybavení heren, ale i zakoupení speciálních motorických omyvatelných molitanových dětských hracích kostek.
Další skupinou jsou organizace, které se věnují hlavně zdravotní péči, lidem se zdravotním postižením, fyzickým či mentálním, dětem s autismem a seniorům. Za Ústí nad Orlicí jsou to: sdružení PAS, Stacionář, Centrum pro zdravotně postižené a seniory Pardubického kraje a CEDR. Dále Tyfloservis z Hradce Králové, Domov pro seniory Sloupnice a Středisko rané péče v Pardubicích. Své zastoupení tu má i Vysoké Mýto, a to s organizací Naděje a Základní školou a Praktickou školou Svítání, další dvě organizace jsou lanškrounské, konkrétně Rodinné Integrační Centrum a RC Dětský svět. Ze Svitav Charita Svitavy, Sdružení Neratov z Rokytnice v Orlických horách a žampašská Společnost pro podporu lidí s mentálním postižením v ČR a Domov pod hradem Žampach.
Všech těchto patnáct organizací spojují podobné plány – pořízení propagačních materiálů, zakoupení rehabilitačních přístrojů, didaktické herny pro děti s poruchami autistického spektra, pořízení polohovacího lůžka, nákup dětského invalidního vozíku do půjčovny pro děti se zdravotním postižením a spousta dalších potřebných věcí.
Třetí skupinou organizací jsou ty, jejichž činnost se zabývá nejrůznějšími sociálními problémy; od pomoci začlenění se do společnosti, přes těžké životní situace až po aktivní zapojení se do běžného života a seberealizaci.
V Žamberku takto působí dvě organizace; Centrum sociální péče a CEMA. V Červeném Kostelci Oblastní charita Červený Kostelec, v Ústí nad Orlicí je to pak Oblastní spolek ČČK Ústí nad Orlicí, Oblastní charita Ústí nad Orlicí a KONTAKT. Chrudim se společně s Českou Třebovou věnují organizacím Amalthea a Rytmus a Pardubice spolu s Vysokým Mýtem pak SKP-Centru. Ve hře je i nízkoprahové zařízení pro děti a mládež EMKO ve Vysokém Mýtě.
Tyto organizace si dávají za cíl vybavit nábytkem pokoj v hospici, oživení pěší zóny, přestavbu vozidla pro seniory nebo rozvoj komunikačních dovedností dětí a rodičů.
Diana Maříková