„Připravili jsme pro ně ochutnávku, jak se v dnešní moderní strojírenské firmě pracuje a naši průvodci jim představili práci v provozech na obrábění kovů, zpracování plechů a montáže průmyslových výrobků, i na pracovišti kontroly kvality s nejmodernější měřicí technikou," říká ředitel Jiří Appeltauer. Naši firmu na podzim již některé školy navštívily. „Svůj smysl však má, když do provozu přijdou s dětmi i jejich rodiče a klidně i babička s dědečkem, kteří jsou jim největšími poradci při volbě učiliště nebo střední školy," říká ředitel a dodává: „V rozhodování jim pomáháme a případné adepty o studium technických oborů a nejen je rádi inspirujeme."

Co všechno si mohli zkusit?

„Líbilo se jim obrábění, kdy si sami otevřeli obráběcí stroj a sami si do něj vložili základní materiál. Následně stroj zavřeli, zmáčkli „magické" tlačítko a za chvíli si vytáhli šachovou figurku. V podstatě sloužili jako obsluha stroje." vysvětlil vedoucí tréninkového centra Stanislav Hudák. Dodal, že naprogramována byla figurka střelce a pěšáka a mohli si je ponechat jako suvenýr. Jinde zase obdrželi popisovací kolečka, taková, která se dají použít do vozíků v marketu. Mikroúderem pomocí popisovačky si na ně mohli napsat cokoliv podle vlastního uvážení, například svůj monogram, „ahoj", nebo jiný vzkaz.

Zkoušeli sváření i montáže sestav

Na pracovišti montování stavebnicových přípravků v montážní hale si mohli zkusit podle obrázku smontovat sestavu, nebo vyzkoušet sváření. „Pro skutečné sváření si museli obléknout ochranný oblek, což chvíli trvalo, proto převládal zájem o virtuální sváření. Pouze si navlékli kuklu a ostatní už pro ně bylo známé z počítačových her. Počítač ohodnotil přesnost sváření počtem bodů a podle výsledků musím říci, že to jim opravdu šlo," komentoval Stanislav Hudák.

Žáci se zájmem sledovali, jak se modelují součástky v počítačových programech. Vedoucí tréninkového centra jim vysvětlil, jak se takový program na počítači vytváří. „Předvedl jsem jim ukázku na přitažlivém tématu na konstrukci motorky s motorem Harley Davidson podle designového přání zákazníka. Dívali se, jak se stroj v počítačovém CAD programu modeluje, pevnostně odladí, a pak vyrobí. Tyto práce se provádějí na obráběcím stroji, nebo ručně, (například svařování nádrže) a všechny uvedené činnosti se dělají také v Bühleru, včetně měření rozměrové správnosti na vysoce moderních přístrojích, které firma vlastní.

Budou se brzy učit přímo v podniku

Spolu s ředitelkou Střední školy řemesel, obchodu a služeb Zuzanou Pecháčkovou a za podpory Pardubického kraje pomáhá Bühler CZ nastartovat nový učební obor Obráběč kovů, do kterého se mohou hlásit studenti již od školního roku 2015 2016.

Společnost Bühler garantuje zajištění praxe žáků nově vznikajícího oboru. Budoucí obráběči kovů se budou učit přímo v podniku na strojích, které v oboru patří k nejmodernějším. Získají tím vynikající teoretické znalosti a praktické zkušenosti. Ještě cennější je možnost získání pracovního místa. Projekt podporuje hejtman Pardubického kraje Martin Netolický: „Tento projekt má naši plnou podporu, těžko bychom mohli financovat takové vybavení, které nabídne podnik. Pro školu, zaměstnavatele, ale především žáky je to výborná příležitost. Je to přesně ta cesta, kterou chceme, aby se odborné školství v kraji ubíralo."

Žáci v Bühleru CZ v Žamberku.

Bühler CZ se dynamicky rozvíjí

„Naše firma má v regionu stoleté kořeny a v poslední době se dynamicky rozvíjí, postavili jsme novou halu a modernizujeme provoz, proto máme trvale zájem o kvalifikované pracovníky. Naši lidé zanechávají své otisky na výrobcích do celé Evropy, ale i do Indie, Afriky, Brazílie a jiných dalekých zemí. Práci u nás najdou ti, kteří budou chtít dobře zvládnout své řemeslo. Při nástupu jim pomůžeme v našem vlastním tréninkovém středisku," vysvětluje ředitel Jiří Appeltauer.

Zdenka Hanyšová Celá