Vedení nemocnic ale upozorňuje, že lidé se musí lékaře zeptat a nechat si vše vysvětlit. Aby se necítili ukřivděni, že zbytečně platí velké peníze. „Nemocnice neprovozuje lékařskou pohotovost. V podstatě se platí za klinické ošetření. Tímto pojmem rozumíme úkon, při němž se pacient svlékne,“ vysvětluje Libor Vylíčil, ředitel Litomyšlské nemocnice.
Přiznává, že klesl počet lidí ošetřených v ambulancích a hospitalizovaných. Libor Vylíčil ale počítá, že jakmile dojdou lidem zásoby léků, počty zase vzrostou. Alespoň mají nyní více času na velké operace a odkládané úkony.
Placení za lékařskou péči některé pacienty velmi štve. „Syn si o víkendu zranil ruku. museli jsme s ním jet do nemocnice na pohotovost. Tam jsme dali za ošetření devadesát korun. Doktor nás poslal na chirurgii a platili jsme znova. Co je to za nepořádek, že s jedním zraněním budu platit v ordinaci několikrát,“ rozčiluje se Jiří Novák z Litomyšlska. Někteří pacienti odmítají platit devadesát korun na pohotovosti.
Přijde jim proto jednodušší si domů zavolat rychlou záchrannou lékařskou službu. V tomto případě totiž ušetří. Ovšem ve chvíli, kdy k nim vyjíždí sanita kvůli horečce z nachlazení, může se na druhém konci okresu stát těžká nehoda. Lékaři varují, aby pacienti rychlou službu nezneužívali.
Lidé si myslí, že na přímé platby došlo, proto aby si personál v nemocnicích a lékaři zvýšili mzdy. „Peníze investujeme do modernějšího vybavení, nových přístrojů a zlepšení prostředí pro pacienty,“ přibližuje Libor Vylíčil, kam peníze z plateb poputují.