Kamenný kříž v poldru Žichlínek po restaurování.Když byl náhodou objeven v žichlínském poldru kamenný kříž, nebyl na něj hezký pohled. Zarostlý do vegetace, s ulomeným vrchem a obrostlý mechem v záplavovém území čekal na konečnou zkázu.

Změnil majitele

Lanškrounská radnice se pustila do jeho záchrany, kříž byl transportován do dílny restaurátora a byl mu vrácen jeho původní vzhled.

Kamenný kříž v poldru Žichlínek v době, když byl objeven.Na soklu se našla datace, kříž pochází z roku 1800 a zřejmě kdysi stál na frekventovaném místě, protože v jeho spodní části byly vyryté nápisy a jména, třeba milenců, kteří se u něj zřejmě scházeli. Lanškroun zajistil bezúplatné nabytí památky do svého majetku od Povodí Moravy, za převoz kříže a práce restaurátora město zaplatilo bezmála 180 tisíc korun.

„Původně měl být opravený kříž umístěn u vyhlídky Hláska na hřebeni u rybníků v Lanškrouně. Na základě domluvy se starostou Žichlínku se ale nakonec vrátil zpět do poldru, jen na jeho druhou stranu. Obec Žichlínek nabídla bezúplatný převod pozemku určeného pro nové umístění kříže do majetku města Lanškroun," dodal k záchranné misi starosta Lanškrouna Radim Vetchý.