Dostali do těla

Dvanáct týmů Integrovaného záchranného systému z celé republiky absolvovalo na pastvinské přehradě dvoudenní součinnostní cvičení. Sešly se zde čtyři profesionální týmy hasičů a dalších osm týmů vodní záchranné služby. A všichni zúčastnění dostávali po oba dny řádně „do těla“.

Podobné cvičení se podle slov „šéfa“ pastvinské vodní záchranné služby Oldřicha Houdka nekoná často. „O uspořádání tohoto cvičení jsme se domluvili na republikové soutěži vodních záchranářů. V takovémto rozsahu a dohromady s hasiči je vlastně poprvé,“ uvedl. Jak Oldřich Houdek dodal, na Pastvinách se sešla skupina stejně naladěných lidí: „Všichni si to sem přijeli užít, jsou to lidé, kteří potřebují ke svému životu adrenalin, ať jsou to hasiči, policisti nebo vodní záchranáři. Určitě se sem nepřijeli flákat nebo se jen bavit. Skutečně je na nich vidět, že je to baví, že si chtějí zkusit, co všechno zvládnou.“

Nové zkušenosti

Velmi cennou devizou této akce byla možnost předávání informací a zkušeností mezi profesionálními hasiči a vodními záchranáři. „Hasiči mají kupříkladu velmi dobré zkušenosti s lezením, s činností s rafty, vodní záchranáři zase mají své speciální dovednosti na vodě, vzájemně se doplňujeme a obohacujeme,“ řekl Deníku dlouholetý člen pastvinské vodní záchranné služby Pavel Skácelík.

Účastníkům součinnostního cvičení opravdu přálo počasí. Také to přispělo k celkově velmi příjemné atmosféře celé akce. „Je tu nádherně. Na Pastvinách jsem vůbec poprvé a moc se mi tu líbí. Cvičení je pro nás všechny určitě novou velkou zkušeností. Už jsme slaňovali z mostu, čekají nás další náročné disciplíny, užívame si to,“ chválila Petra Pekařová, vodní záchranářka z Ústí nad Labem.