Dvě tuny posypové směsi, které měly pomoci ústeckým občanům a ulevit mnohdy zledovatělým chodníkům ve městě, jsou k dispozici od prvního únorového pondělí. Výdejní místa se postupně přesouvala z přízemí Centra sociální péče na Štěpnici do Kerharic, ve středu 3. února byly pětikilové pytle k mání v areálu Základní školy v Hylvátech a o den později v areálu městské společnosti Tepvos, která za zvýhodněnou cenu směs poskytla. Jak vypadá první hodnocení: je o novinkovou akci zájem, anebo se opatření míjí účinkem?

Polovina pytlů je nyní rozebrána


Místostarosta Zdeněk Ešpandr, jenž s nápadem z kraje roku přišel, je přesvědčen, že dvě tuny směsi písku a soli padly takříkajíc „na úrodnou půdu“. „Občané podle mého zájem mají, už se rozdala tak polovina tašek,“ vypočítává ústecký místostarosta. Přestože se výdejní místa den po dnu měnila, pětikilového pytle se dočkali i občané, kteří přišli na místo v jiný termín, než radnice ohlásila. „Pokud bude zájem stále vysoký, chceme přidávat. Pokračovat se bude příští týden v odpoledních termínech,“ dodává Zdeněk Ešpandr s tím, že akce „posyp zdarma“ by se mohla udržet i do dalších let. Na kvalitě chodníků je podle něj už po několika dnech patrná změna k lepšímu.

Oušťáci, kteří mají o posyp zájem, musí podle „pravidel hry“ udělat jediné, a sice vzít si na výdejní místo občanský průkaz. „Když přijde občan s tím, že chce vzít i posyp pro své sousedy, řekne, kteří to jsou a kde přesně bydlí, dostane tašek klidně víc. Proti občanskému průkazu vydáváme tašky pouze proto, aby akce nevyužívali také lidé z jiných obcí,“ upřesňuje místostarosta Ešpandr.

Chodník k nádraží už nedělá ostudu


Již před týdnem upozornil Deník na neuspokojivý stav chodníku od mostu až k budově hlavního vlakového nádraží v Ústí nad Orlicí, o který se celou zimu nikdo nestaral a stovkám nejen Oušťáků tak řádně komplikoval každodenní cestování. Jako mávnutím kouzelného proutku je o týden později situace zcela jiná. „Hned v pondělí došlo k uzavření smlouvy s Tepvosem,“ říká spokojeně Zdeněk Ešpandr s tím, České dráhy přistoupily na dohodu.

JAN POKORNÝ