Když se loni 14. ledna zřítila střecha nové sportovní haly v České Třebové, mnozí měli obavy, aby hledání viníka „nedopadlo jako Studénka“. Nedopadlo. Ve čtvrtek u ústeckoorlického soudu padly tresty pro projektanta Pavla Škorpila a statika Jiřího Khola. Oba pracovali pro firmu Cecolegno externě, soud je ale uznal vinnými. Za obecné ohrožení z nedbalosti oba dostali dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na dva roky.

Navrhli zproštění

Soud s oběma muži začal v březnu. Čtvrteční jednání trvalo více než čtyři hodiny. Soud nejprve vyslechl dva svědky: Libora Barvínka, který se podílel na projektové dokumentaci a dozoru na stavbě, a znovu znalce Jana Chaloupského. Ten zopakoval, že „ke zřícení konstrukce došlo v důsledku špatné konstrukce spodního pásu vazníku“. Upozornil také na nesrovnalosti v dokumentacích, což později v odůvodnění rozsudku potvrdil i soudce Richard Ander. Obžalovaný Pavel Škorpil sice navrhl konfrontaci Chaloupského s autorem oponentního posudku, to ale předseda soudu zamítl.

Oba obhájci pro své klienty v závěrečných řečech navrhli zproštění viny. „Není zde žádná listina, která by dokládala, že Jiří Khol schválil použití rozdělení dolní pásnice,“ uvedla obhájkyně Jiřího Khola Miroslava Fialová.

Chyběla kontrola

Rozsudek padl krátce před půl třetí odpoledne. Oba obžalovaní dostali za obecné ohrožení z nedbalosti dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na dva roky, Jiří Khol navíc pokutu ve výši 100 tisíc korun a Pavel Škorpil ve výši 200 tisíc korun a tříletý zákaz činnosti.

„Cecolegno neměla odborné zaměstnance, obžalovaní byli od toho, aby projekt zrealizovali. Míra kontroly byla minimální,“ odůvodnil rozsudek soudce Richard Ander a zjednodušeně řekl, že Pavel Škorpil to měl nakreslit a Jiří Khol přepočítat.

 Oba obhájci se ihned na místě odvolali. „Svůj podíl viny odmítám,“ řekl po vynesení rozsudku Pavel Škorpil a dodal, že ve firmě Cecolegno panoval chaos. „A svedli to na tu nejjednodušší složku, což jsou projektanti,“ doplnil a znovu zopakoval, že dolní pásnice byla rozdělena kvůli levnější dopravě a on o tom nevěděl: „Já jsem uvažoval, že je vcelku.“

„Nebylo rozhodnuto správně, důkazní prostředky nebyly obstarány tak, aby prokazovaly vinu Jiřího Khola,“ uvedla obhájkyně. Odvoláním se bude zabývat krajský soud.

Střecha nové sportovní haly Na skalce v České Třebové se zřítila 14. ledna loňského roku, v předvečer slavnostního otevření. Na místě po celý den probíhal florbalový turnaj za účasti osmi týmu včetně jednoho ze Slovenska. Osudný zápas, ve kterém se střecha propadla, začal v 20.55 hodin. K útoku zavelel rozhodčí Jiří Němec, který podle výpovědi do protokolu odpískal běžnou situaci a pak uslyšel praskání dřeva. Paradoxem je, že chvíli před tím s druhým rozhodčím kroutili hlavou nad otevíráním dveří dovnitř. „Právě u dveří pak vznikl lehký zmatek,“ uvedl. V hale v tu chvíli bylo zhruba osmdesát lidí, událost si vyžádala několik lehčích zranění. Hala byla opravena do roka, kraj místo původních lepených vazníků zvolil dřevěné celostěnné a slavnostní otevření se konalo 11. ledna 2018 a to basketbalovým zápasem 1. národní ligy mužů mezi týmy BK Synthesia Pardubice a BK Snakes Ostrava, ve kterém Pardubičtí zvítězili 80:66.