Stavební práce na Bezručově náměstí nabírají na obrátkách. V sobotu by mělo být přestěhováno autobusové nádraží na Slovanskou ulici a dojde ke změnám v obsluhování některých autobusových zastávek. Od pondělí 2. března potom bude náměstí uzavřeno pro automobily, ve Slovanské ulici začne platit dopravní omezení. Situace se zkomplikuje na dlouhé měsíce. Stavba v hodnotě 300 milionů korun úplně změní tvář přednádražního prostoru a měla by přinést vyšší komfort jak cestujícím (denní průchodnost železničním uzlem je 16 tisíc lidí), tak řidičům, kteří budou parkovat v podzemních garážích, i chodcům.

Odkud pojedou autobusy?

Přibližně do konce dubna by se na náměstí mělo pracovat na přeložkách. Poté se bude pilotovat a zřejmě až o prázdninách se začne bagrovat. „Co nejdéle se budeme snažit ponechat komunikace průjezdné,“ slíbil starosta Jaroslav Zedník a dodal: „I Bezručovo náměstí jsme ještě chtěli nechat otevřené, ale řidiči jsou tak neukáznění, že jsme se rozhodli jej už uzavřít.“

Na Slovanské ulici vznikne sedm autobusových odjezdových stanovišť: pro Ústí nad Orlicí (č. 1), dálkové linky (č. 2), Litomyšl přes Němčice (č. 3), Litomyšl přes Semanín (č. 4), Rybník a Lhotku (č. 5), Vysoké Mýto přes Řetovou a Sloupnici (č. 6) a Lanškroun přes Skuhrov i Damníkov (č. 7). Bez náhrady budou zrušeny zastávky Nádražní a Univerzita. Ve směru na náhradní autobusové nádraží nebudou obsluhovány zastávky Hudební škola, Křib a Korado. Pro výstup bude sloužit autobusová zastávka v ulici Slovanská, jež bude umístěna na úrovni současné zastávky Univerzita.

Parkování bude skutečný oříšek

Ze Slovanské ulice se od 2. března stane jednosměrka s možností stání vozidel.

Později bude uzavřena Nádražní ulice s výjimkou pro vozidla stavby, která tudy budou odvážet vytěženou zeminu. Parkování se asi pro řidiče po dobu stavby stane velkým oříškem, denně totiž před nádražím a jeho blízkém okolí parkovaly stovky aut. V budoucnu by mělo pomoci provizorní parkoviště. To vznikne u Korada. Zachována budou parkoviště u kulturního centra a ZŠ Nádražní. Místa vyhrazená pro handicapované budou v Sadové ulici u Padevětu.

Přístup na poštu a na nádraží bude zatím bezproblémový, později ale bude řešen provizorními schodišti. Objekty však zůstanou dostupné i pro imobilní občany a maminky s kočárky. V jednání je také rozšíření provozní doby pošty v Klácelově ulici po dobu stavby. „Zástupci České pošty jsou v osobním kontaktu se starostou města Česká Třebová a o poštovních službách s ním jednají. Jakmile bude zahájena výstavba multifunkčního dopravního terminálu na Bezručově náměstí, jsme připraveni po dohodě s městem operativně tuto situaci řešit. Tedy například přesunout případnou nevyužitou kapacitu na pobočku v Klácelově ulici,“ uvedla Marta Selicharová, tisková mluvčí České pošty.