A bylo hůř…

Před čtyřmi lety to bylo lepší, ale jen o „fous", účast byla 25,78 procenta. Sonda do hlubší minulosti prozradí, že dřív to bylo ještě horší. Rok 2004 přinesl účast 20,22 % a rok 2000 22,14 %. Přitom u komunálních voleb jsou Ostrovští pilnější. Před dvěma lety jich k volební urně přistoupila více než polovina. „Nejsem sociolog, nemám pro to jasné vysvětlení. Jak jsem se ale bavil s pamětníky, jsme vysídlené Sudety, takže lidé k vesnici ještě možná nezískali takový vztah jako k rodné obci," uvedl možné vysvětlení starosta obce Pavel Seifert.
Lidé tam zkrátka k volbám moc nechodí a někteří o nich neradi také mluví. „Já bych se k tomu nechtěl vyjadřovat," byl skoupý místní řemeslník. Podobně na tom byla další místní podnikatelka. „Já prakticky bydlím jinde, ale stejně se o politiku nezajímám. Volby šly mimo mě," přiznala žena.

ČSSD ztratila

Zatímco na volební účasti v krajských volbách se nic nemění, výsledky voleb letos doznaly podstatných změn.
Před čtyřmi lety slavili v obci triumf sociální demokraté se ziskem 39,47 %, letos ČSSD obdržela 19,13 % platných hlasů. Vítězství ve volbách nezopakovala. Hlasy jí sebrali jiní. Proč? Zlobili se na ni lidé kvůli tolik diskutovaným jízdním řádům, které zkomplikovaly život v mnoha obcích okresu? Zřejmě ne, ani starosta Pavel Seifert to tak nevidí: „Problémy s dopravou jsme měli, ale nebylo to nic zásadního, jsme schopni to úspěšně řešit, obslužnost máme docela dobrou."

Koalice posílila

V Ostrově velmi posílila Koalice pro Pardubický kraj: z 11,4 % v roce 2008 se vyšplhala až na 24,34 % hlasů, což jí vyneslo vítězství. Populární letos mezi obyvateli byli také Nezávislí, pochlubit se mohou stejným ziskem jako ČSSD. Na kandidátce lidé kroužkovali svoji místostarostku Martu Schipplovou a Lenku Bártlovou, starostku sousedních Rudoltic. Komunisté stejně jako v celé zemi posílili i v Ostrově, získali 16,52 %. Zato ODS získala jen dva hlasy, přitom i Česká pirátská strana  měla v obci šest voličů.