„Po pěší zóně chodím a vím, jakou to tady má historii a jaký je vztah lidí k tomu. Napadlo mě tedy, že by bylo fajn to místo oživit," vysvětluje svůj postoj zakladatelka iniciativy Jana Schlöglová, která se mohla opřít o své zkušenosti z předchozích projektů.
Padaly návrhy
Co by mohlo na pěší zóně být? Organizátorky nyní sbírají podněty veřejnosti – ve hře je například komunitní zahrada s využitím ke společnému pěstování bylin, květin, zeleniny či drobného ovoce, vzniknout by mohl i Hyde Park či Start Up pro začínající umělce. „Pěkný byl i návrh udělat na pěší zóně něco jako předčítárnu," popisuje Jana Schlöglová. V pondělí čtveřice nadšených organizátorek uspořádala setkání s veřejností, kam přišel i starosta města.
Starosta Žamberku Jiří Dytrt tak dle slov Jany Schlöglové znovu potvrdil rozhodnutí rady, když na setkání prohlásil: „Město je připraveno projekt podpořit."

Projekt začal svou historii psát letos na jaře, od té doby ale Jana Schlöglová se svými kolegyněmi udělala kus práce. Iniciátorky mimo jiné úspěšně našly společnou řeč s vedením města. „Řešili jsme i finanční stránku věci, také jsme spustili propagaci projektu formou internetu, sociální sítě a letáků do schránek," jmenuje zakladatelka.
I na setkání s veřejností se setkali s kladnými ohlasy. Z dvaceti lidí jich zhruba polovina přislíbila svou účast v oživení městské pěší zóny. „Davy příchozích jsem nečekala," usmívá se Jana Schlöglová. Živá debata, kterou téma pěší zóny rozpoutalo, ji ale potěšila. „V lednu by pak měla proběhnout schůzka pracovní skupiny, kde si rozdáme konkrétní úkoly," přibližuje.
Pěší zóna v Žamberku vyvolávala v minulých letech rozličné reakce obyvatel – za pletichy při veřejné soutěži byl k šesti letům vězení odsouzen tehdejší místostarosta Ryan Strnad, další tři lidé od soudu odešli s podmínkou. „Samozřejmě jsme se setkali i s negativními reakcemi, zejména při oslovování lidí. Byli i tací, kteří řekli, že pro město nechtějí nic dělat – zřejmě nějak nepochopili, že by to dělali hlavně pro občany, ne pro úředníky. Ale nebylo jich mnoho, většina lidí to spíš přivítala," potvrzuje organizátorka s tím, že největší obavy mají lidé z možného vandalismu. Jako prevence se pak nabízí spolupráce s místní základní uměleckou školou, která v současné době nemá příliš prostor k prezentaci. „Tam bychom viděli i záruku toho, že by se lidé okolo zušky o pěší zónu starali," říká Jana Schlöglová s tím, že ale návrhů je mnohem víc.