Na motocyklu Jawa 50 Pionýr jezdí Marek Živný z Letohradu od patnácti. Zatímco tehdy na ní s kluky brázdil silničky kolem města, nyní se vydává na stovky kilometrů dlouhé cesty.

„Řekli jsme si, že dokážeme, že motorka, která byla vyrobená na cestu do JZD a zpátky, dokáže dojet k moři. V roce 2019 jsme podnikli cestu do Polska k Baltskému moři. Ta se povedla, ujeli jsme asi 1700 kilometrů, sice s malými závadami, ale dojeli jsme,“ přibližuje cestování na pionýru Marek Živný z Letohradu.

Marek Živný s partou nadšenců vyráží k moři na motocyklu Jawa 50 Pionýr.
Světoběžníci na pinďourech. Marek Živný z Letohradu líčí vtipné historky z cest

Další cestu po Evropě jim zhatila covidová pandemie, a tak na další výpravu vyrazili až v roce 2021. Cílem bylo Rumunsko.

„V Maďarsku jsme tehdy dokonce koupili nový motor, abychom měli na opravu toho, co se nám zadřel,“ vzpomínal Živný. Letos je čeká k moři do Chorvatska.

Muzeum ve Vysokém Mýtě vystavuje motocykly značky Jawa.
Když vesnicí zněl pionýr... Lidé na výstavě ve Vysokém Mýtě vzpomínali na mládí

„Mám jednu Jawu 50, kterou jsem si koupil jako kluk. Na vesnici ji měl v 15 letech každý. Chlapi z party mají jednu nebo dvě motorky. První výpravu jsme jeli v pěti, druhou ve čtyřech a letos pojedeme v šesti lidech,“ dodal motorkář. Na výpravu do Chorvatska si dali čtrnáct dní, jen na cestu tam počítají pět dní. Cestou ale máme naplánované zastávky,“ uvedl Živný.

Před cestou na jih je ještě čeká pořádná údržba a příprava strojů. „Musíme seřídit motor a vše připravit, ale i tak to není záruka, že se cestou něco neobjeví. Opravdu je to motocykl, který nebyl stavěný na tak dlouhé trasy. Bereme s sebou ale náhradní věci, o kterých si myslíme, že by se mohly pokazit,“ vysvětlil Živný. Sice je vyučený kuchař, ale v současné době si už na motorce dokáže některé věci opravit i sám.

Muzeum ve Vysokém Mýtě představí desítky motocyklů Jawa.
FOTO: Pinďour, džíska a dlouhé vlasy... Vysoké Mýto připomene zlatou éru Jawy

Na konci srpna tak nasedne s partou nadšenců na své stroje a vyrazí směr Chorvatsko. Po silnicích si to "posviští" maximálně 65 kilometrů za hodinu. „V Polsku jsme měli pěkné ohlasy, za námi byla kolona aut, ale nikdo nás neohrozil. Počkali si na předjetí a mávali nám. V Česku je to někdy horší, sem tam na nás řidiči troubí,“ podotkl Živný.

Kam se vydají příští rok, ještě neví. Lákají je však severské země, jako je Švédsko nebo Norsko.

Jawa jede k moři - na Balkán - upoutávka na letošní výpravu:

Zdroj: Jawa jede k moři