Zeditovaná tisková zpráva lanškrounské radnice

V letošním roce dojde k výstavbě cyklostezky spojující Lanškroun a Lukovou. Ta byla podmíněna získáním dotace z IROP 2021-2027, která pokryje výdaje do výše 85 % celkových způsobilých nákladů. Projekt připravil a bude realizovat svazek obcí Lanškrounsko v rámci rozvoje a podpory cyklodopravy.

"Cyklostezka, která propojí Lanškroun a Lukovou, bude začínat na hranici města a u obce Luková bude končit u podjezdu železniční tratě. Součástí stavby bude i prodloužení chodníku v ulici Husova od ulice Čelakovského až k začátku stezky a také odpočinkové místo zřízené v půlce trasy u sochy Ecce Homo," uvedla Lucie Klementová z lanškrounské radnice. Stavbě předcházelo i majetkoprávní vypořádání s majiteli potřebných pozemků.

Na stavbu cyklostezky s pěším provozem v délce 2,71 km bude dohlížet její projektant Jiří Cihlář, stejně jako tomu bylo u předešlé realizace cyklostezky Lanškroun-Sázava.

„Z hlediska projektové přípravy bylo nejsložitější nalezení technického řešení přemostění vodního toku Rudoltička, které by nebylo zásadně problémovým bodem v době povodní, ale zároveň, aby se nejednalo o ekonomicky velmi náročnou stavbu.“ říká Jiří Cihlář.

Další informace o cyklostezce najdete ZDE

Finanční prostředky na přípravu a vlastní stavbu za více jak 24 milionů korun zajistí částkou 20 milionů korun již zmíněný dotační titul. Zbylé náklady, které nepokryje dotace, uhradí město Lanškroun a obec Luková, a to v poměru 2:1.

Díky výrazně nižší vysoutěžené ceně tak částka hrazená z městského rozpočtu Lanškrouna činí asi 3 miliony korun, oproti původně odhadnutým 5,5 milionům korun.

„Na základě výběrového řízení bude zhotovitelem stavby cyklostezky firma Mados MT s.r.o. „Cyklostezka do Lukové bude další z řady cyklostezek, které již realizoval Dobrovolný svazek obcí Lanškrounsko. Po realizaci cyklostezek do Albrechtic, Rudoltic, Žichlínku a Sázavy, bude v letošním roce možné jezdit bezpečně také směrem na Lukovou,“ uzavírá starosta města Radim Vetchý, který je předsedou svazku.

Mohlo by vás také zaujmout: Naposledy zelená louka. Podívejte se z dronu na budoucí D35 z Mýta do Litomyšle

Úsek připravované dálnice D35 Džbánov - Litomyšl, 19. 5. 2024 | Video: Peter Kojnok