Český let z Kábulu startoval v neděli okolo deváté hodiny večer. Uvedl to na svém twitterovém účtu premiér Andrej Babiš. „Omlouvám se, že nejsme konkrétnější. Až do skončení záchranné akce nebudeme poskytovat žádné podrobné informace,“ dodal.

Posádku, která prvním letadlem dorazila do Česka, však nyní čeká dvoutýdenní karanténa. Tu by podle informací Českého rozhlasu měli všichni strávit v nemocnici v Těchoníně. Deník se tak s dotazem týkajícím se aktivace Těchonína obrátil na tiskové oddělení Armády České republiky a na Ministerstvo obrany. Obě instituce však informaci prozatím nepotvrdily s tím, že vyčkávají na další pokyny. Ředitel těchonínské nemocnice Michal Kroča na dotazy redakce nereagoval.

Bojovníci Tálibánu v prezidentském paláci v Kábulu
Západ pokračuje v evakuaci lidí z Kábulu. Tálibán převzal kontrolu, uznal Londýn

Těchonín v době koronakrize

O aktivaci Těchonína se naposledy mluvilo v souvislosti s pandemií koronaviru. Lůžkové kapacity však během podzimní vlny naštěstí nebylo nutné využít. Armáda tehdy poskytla především lidský kapitál, a tak zdravotníci z Těchonína vypomáhali v krajských nemocnicích.

Podle ministra zahraničí Jakuba Kulhánka (ČSSD) Česká republika pokračuje v evakuaci osob i nadále. Na pondělí ráno proto svolal krizový štáb. K záchranné akci přistoupila Česká republika poté, co se v Afghánistánu rapidně zhoršila situace. Islámské hnutí Tálibán totiž o víkendu ovládlo hlavní město země Kábul.

Vláda však čelí silné kritice. Podle odborné i laické veřejnosti totiž k evakuaci svých občanů a spojenců přistoupila pozdě, a to až v době, kdy radikálové ovládli hlavní afghánskou metropoli.

Z twitteru ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.Z twitteru ministra zahraničí Jakuba Kulhánka.Zdroj: Twitter

„Když je někdo ochoten nasazovat krk za vás, mělo by být samozřejmé udělat to samé i pro něj,“ nastínil hlavní důvod, kvůli kterým by Česko mělo afghánským spolupracovníkům pomoci Ivo Zelinka, zástupce 43. výsadkového pluku v Chrudimi.

Afghánci ve frontě na víza před íránskou ambasádou v Kábulu, 15. srpna 2021
Klid před bouří? Afghánským Kábulem zmítá strach, tisíce lidí se snaží uprchnout

Odbor biologické ochrany v Těchoníně je specializované zdravotnické zařízení Armády České republiky, které slouží ke komplexnímu zabezpečení biologické ochrany. Je jedním ze středisek Vojenského zdravotního ústavu se sídlem v Praze.

Podle informací spolku Vlčí máky došlo během pondělí ke ztrátě kontaktu s jedním z tlumočníků české armády, ke kterému do domu měli vtrhnout ozbrojení Tálibánci.

„Žádáme vládu, aby na palubu zbylých evakuačních letů pustila všechny bývalé tlumočníky Armády České republiky, kteří se ještě dokáží dostat na letiště,“ apeloval spolek na vládní zmocněnce. Později odpoledne se prý muž vrátil živý, avšak ve zbídačeném stavu.

O úvahách o využití Těchonína při koronakrizi jsme psali zde:

Centrum biologické ochrany v Těchoníně
Těchonín zůstává prázdný, vojáci pomáhají v nemocnicích

Z twitteru premiéra Andreje Babiše.Z twitteru premiéra Andreje Babiše.Zdroj: Twitter

Centrum biologické ochrany v Těchoníně slouží k léčbě a izolaci pacientů se zvlášť nebezpečnými infekčními nemocemi. Je jediné takto specializované pracoviště, které má Česká republika k dispozici. Nemocnice je v areálu, který byl vybudován na přelomu 60. a 70. let minulého století.