Po Kaplanově smrti vedla hostinec jeho vdova a poté syn Václav a po jeho smrti v červnu 1913 krátce Michal Javůrek (do listopadu 1913), kdy si hostinec pronajal Josef Hamp. Od 1. července 1916 hostinec provozoval František Koutník (švagr Václava Kaplana) a poté jeho syn. Od té doby se zde říkalo „U Koutníků“, později i „Na Konečné“.

Ředitel Orlického muzea Michal Hofman představuje poslední díl seriálu Z historie choceňských hospod. Finální zastávkou je hostinec U Koutníků na Záměstí.

Jako zajímavost k tomuto místu uvádím, že za budování železnice ve směru Choceň – Meziměstí v letech 1872 až 1875 sloužil sál hostince v prvním patře jako nemocnice pro zraněné dělníky, kteří utrpěli úraz při budování trati.

Zdejší hostinec sloužil na počátku první světové války, tak jako několik dalších pohostinských objektů, jako přechodné útočiště pro první uprchlíky z Haliče, než se vybudovala nedaleká baráková utečenecká kolonie v Chocni.

Dobová fotografie jídelny a kavárny Anny Ryšánové.
Z historie choceňských hospod: Snětinova restaurace měla úspěšnou majitelku

Ve 30. letech 20. století byl předsedou místního společenstva hostinských a výčepníků Jan Koutník právě z hostince na Záměstí č. p. 181. V období první republiky bylo v tomto společenstvu cca 80 členů z řad majitelů a personálu hospod a výčepů. Hostinec dále zůstal v majetku rodiny Koutníkovi.

Všechny díly seriálu o historii choceňských hospod najdete zde

Zajímavé vzpomínky na tento hostinec v období první republiky nám zanechala Anna Syrová z Chocně: „srdcem Záměstí bývala Koutníkova hospoda. Tam bývalo panečku veselo! Špásující, ztepilý hostinský Jan Koutník servíroval salám s cibulí a vlastnoručně nakládanými houbami, zatím co jeho žena Anička v bílé zástěře vařívala výbornou dršťkovou polévku zajídanou peprnými, makovanými preclíky. Když se to vše bohatě zapíjelo ležákem z choceňského knížecího pivovaru, linula se z hospodských oken nejen omamná vůně, ale i mnohá česká písnička.“

Pohled na čelní štít hospody U Koutníků na Záměstí, 90. léta 20. století.Pohled na čelní štít hospody U Koutníků na Záměstí, 90. léta 20. století.Zdroj: Orlické muzeum Choceň

Během první republiky se v prvním patře hostince konaly i plesy. Byl tu vždy krásně vyzdobený sál a dojížděl sem taneční mistr František Milbach z Vysokého Mýta.

___________________________________________________________________________

Vážení čtenáři, seriál o choceňských hospodách je u konce. Pokud víte nějaké další doplňující informace, či máte nějaké dobové fotky či archiválie k tomuto tématu, neváhejte oslovit Orlické muzeum v Chocni. Děkuji.

Zpracoval Mgr. Michal Hofman