Málokomu „z venkova“ se stane, aby jeho zdařilou práci osobně ocenil pražský primátor i prezident republiky. Před několika dny se této pocty dostalo 37letému Petru Wagenknechtovi z Ústí nad Orlicí, fotografovi Deníku. Zařadil se tak mezi 31 předních fotografů, kteří před několika dny v rámci slavnostního ceremoniálu v Brožíkově síni Staroměstské radnice převzali ceny za nejlepší fotografie 13. ročníku soutěže Czech Press Photo 2007: Petr Wagenknecht za třetí místo v prestižní kategorii „aktualita“, ve které se prezentoval kolekcí snímků z likvidace drůbeže během výskytu ptačí chřipky v Tisové. Čtenář doufám promine, když při rozhovoru s redakčním kolegou upustíme od vykání.

Můžeš přiblížit předání cen?

Program zahajoval a ukončoval flétnista Jiří Stivín, celkově měl hodně slavnostní charakter. Když si někdo šel pro cenu, promítaly se jeho fotky na velkém plátně. Bylo milé, že když jsem přebíral cenu já, díval se primátor Pavel Bém na plátno a řekl mi, že moje série byla výborná. Nevím ovšem, jestli to neříkal každému oceněnému fotografovi. Vlastní výstavu později oficiálně zahájil prezident.

O čem hovořil?

Projev Václava Klause mě pobavil. Nejdřív pochválil výstavu a potom s úsměvem poznamenal, že ho mrzí, když zde chybí jeden unikátní záběr. Fotografové ho prý zklamali tím, že když primátor Pavel Bém vylezl na Mount Everest, nikdo z nich tam na něj nahoře nečekal.

Co podle tebe zaujalo u tvé kolekce mezinárodní porotu?

Myslím, že série byla stavěna tragikomicky. Zapůsobilo to, že vedle drsných momentů v ní byly zachyceny i vtipné. Vlastně v ní byly obsaženy tři minipříběhy lidí a ptáků, jejichž smrtí to končí. A to, že jsem zachytil i dění kolem celého vybíjení drůbeže.

Výstava soutěžních fotografií bude otevřena do 31. ledna. Co tě na při její prohlídce překvapilo?

Překvapila mě účast Slováků, i to, že na výstavě je vystavena moje fotka také z druhé zaslané série. Je to snímek ze soutěže postižených dětí v Lanškrouně. Vystaveny jsou i kolekce kolegy Tomáše Kubelky, dalšího fotografa Deníku z Pardubického kraje. Jinak z letošních i loňských účastníků se mi nejvíc líbí snímky Joe Klamara z Agency France Presse.

Apropos, co sis vlastně z Prahy domů dovezl?

Od sponzora šek na pět tisíc korun, od primátora Pavla Béma hezky provedený diplom mezinárodní poroty.