Tenkrát tam fungoval Výzkumný ústav bavlnářský. Tam byl vynalezen tryskový tkací stroj. Podle této události tehdy Jaroslav Dietl napsal televizní seriál Inženýrská odysea. Na odborné předměty nás učili externě dva pracovníci ústavu. Bylo zajímavé je poslouchat.

Poslední roky spolužák ze Svitav Václav Grmela dává dohromady každý rok srazy při příležitosti Autosalonu v Ústí nad Orlicí. Dopoledne si prohlédneme Autosalon a odpoledne posedíme a zavzpomínáme. Pravidelně tam mezi nás chodí jeden bývalý učitel Jiří Janoušek, který je sice o hodně starší, ale mezi nás zapadne a společně zavzpomínáme. Jeho kolegou později býval učitel Josef Polanský. Ten byl v mládí spolužák později známého cestovatele, fotografa a spisovatele Leoše Šimánka, který pocházel z Chocně. Manželka Polanského byla učitelkou a ředitelkou základní školy v Orlickém Podhůří, blízko Ústí. Měli venkovský školní byt, kde byla zahrada a kde šlo dělat ohně a společné posezení u nich. Tam také měli možnost ubytovat psí spřežení, když je Leoš Šimánek nepotřeboval při svých cestách.

V jedné z těchto obcí také bydlel Rudolf Krautschneider, osamělý mořeplavec, který si s partou lidí postavil loď, se kterou asi za pět let obeplul zeměkouli. Tak tahle parta lidí se scházela v Podhůří u ohně a společně vzpomínali a plánovali cesty. To znám jenom z vyprávění jednoho z těchto účastníků.

Tolik něco málo vzpomínek na mládí a léta v Ústí nad Orlicí.

Josef Maděra