Jen málokdo ví, že tato drobná a energická dáma je spoluzakladatelkou Evropské asociace na podporu dětí v nemocnici - EACH - Association for Children in Hospital a zároveň výraznou osobností v oblasti humanizace dětských nemocnic u nás i v celé Evropě. Její osobní pomoc a zkušenosti přispěly k prosazení myšlenky, aby rodiče zůstávali společně se svými dětmi po dobu pobytu v nemocnici. Tento nový typ péče o hospitalizované děti nazvaný Family Centred Care je založený na zásadách Prohlášení Spojených národů o právu dítěte a Evropské charty hospitalizovaných dětí a měl již svoji dlouholetou tradici v Anglii i dalších evropských zemích. V České republice dostal postupně podobu konkrétního projektu a stává se, s různou mírou úspěšnosti, součástí běžného nemocničního režimu.
Dítě se totiž prokazatelně uzdravuje rychleji, když se léčby účastní i blízká osoba. Přítomnost rodičů v nemocnici působí pozitivně na psychiku dítěte, tím se usnadňuje lékařům a celému ošetřujícímu týmu kontakt s dětským pacientem, neboť právě rodiče nejlépe znají zvyklosti, potřeby a reakce svého dítěte.

Projekt z Ústí mezi nejlepšími

Nečekané návštěvě předcházelo několik událostí. Během rekordně krátké doby se totiž členům Nadačního fondu Klíček Praha podařilo zorganizovat konference v Ostravě a Praze za účasti Peg Belson, které řešily problematiku dlouhodobě hospitalizovaných dětí v nemocnici. Důležitou roli sehrála i osobní spolupráce zdravotníků a pedagogů Orlickoústecké nemocnice, a. s., s Nadačním fondem Klíček, která je datována rokem 2009. V tomto roce byl fondem vypsán projekt, který se týkal uvedení konkrétních příkladů humanizace na dětských odděleních nemocnic v České republice. Společný projekt z Ústí nad Orlicí byl vyhodnocen mezi nejlepšími a několik zdravotníků a jedna z učitelek se mohli v roce 2010 zúčastnit týdenní stáže a poznávat dětská oddělení nemocnic v Londýně a okolí. Osobní návštěva psycholožky Peg Belson v Ústí nad Orlicí se stala vyvrcholením spolupráce a oceněním práce celého kolektivu dětského oddělení.

I v devadesáti ráda cestuje po světě

Role průvodce paní Peg Belson se úspěšně zhostil primář dětského oddělení MUDr. Luděk Ryba, který může nejlépe vyjádřit myšlenky, pocity a osobní postřehy z milého pátečního setkání: „Peg je neuvěřitelně vitální žena - o čemž nás přesvědčila už minulý rok v Londýně. Je obdivuhodné, kolik toho ve svém věku a při pochopitelných zdravotních obtížích ještě zvládne. Snad nebude považováno za indiskreci, když prozradíme, že Peg oslavila v tomto roce 90. narozeniny. Stále s nadšením cestuje po světě, do Česka přijela z Vídně, nedávno absolvovala mimo jiné cestu po Bosně a Hercegovině. Mimořádný je její zájem o vše, co souvisí s životem v navštívených zemích a hlavně s možností pobytu rodičů s dětmi v nemocnici a vůbec o nemocniční režim, finanční stránku věci a další související otázky. Bylo příjemné vidět její nadšení, když se ujistila, že na dětském oddělení Orlickoústecké nemocnice mají všechny předškolní děti u sebe maminky. S některými z nich se Peg dala do řeči a ptala se na jejich dojmy a zkušenosti. Se stejným zájmem pak kladla otázky personálu nemocnice u výborného oběda v restauraci. Tolik zájmu o druhé a tolik neutuchající energie můžeme my, mladší, Peg jenom závidět.“
A to je vše podstatné o jedné krátké, ale o to zajímavější návštěvě významné osobnosti, kterou bezesporu paní Peg Belson je.
Krásné vánoční svátky a hodně zdraví v roce 2012 přejí zdravotníci a učitelky dětského oddělení v Ústí nad Orlicí.