„Dcera chce, abych jí ze zušky odhlásila, online výuka ji nebaví. Řada jejích kamarádek už odešla. Nic nenacvičují, děti to nikam neposouvá, nemají žádné vystoupení, žádné soutěže,“ posteskla si maminka čtrnáctileté žačky základní umělecké školy na Orlickoústecku. Přitom podle učitelů uměleckých škol je distanční výuka mnohem náročnější než běžná. Tráví hodiny u počítače nebo s telefonem na uchu, řeší potíže s připojením, vyměňují si s žáky audio a videonahrávky. To jim zabere víc času, než kdyby se hodina odehrávala ve třídě. „Tato situace už intenzivně dopadá na psychiku dětí, rodičů i vyučujících. Někteří byli nuceni i vyhledat lékařskou pomoc,“ potvrdil ředitel Základní umělecké školy Pardubice-Polabiny Jiří Kabát a dodal: „Udržení výuky v tomto režimu je opravdu na hraně. V případě přechodu z ‚přípravky‘ na vybraný nástroj v pololetí je to dokonce nemožné - jak ukážete základy houslí dítěti, které je nikdy nedrželo ani nevidělo? Jak řešit zápůjčky nástrojů těmto dětem, když oficiálně do školy nesmí? To je jen několik nepodstatných detailů z mnoha…“ I když zatím pardubické umělecké škole bezprostředně nehrozí, že by neudržela některé své obory, odliv žáků přichází, zejména u oborů, které se vyučují ve skupinách.

Základní umělecké škole Alfonse Muchy v Letohradě ubylo v pololetí necelých deset procent žáků. „Pololetí bývá vždycky předělové období. Některý rok je úbytek větší, někdy menší,“ podotýká ředitel školy Rostislav Balaštík. Letos bylo odhlášek o něco více než obvykle, ale stále ještě v očekávané míře. Jak se koronavirová krize podepíše na letošním počtu žádostí o přijetí do zušky je nyní těžké odhadnout. „Netušíme, jaký bude zájem. Když se bavím s rodiči, někteří si to rozmyslí, někteří současnou situaci chápou, ale kdyby měla být výuka v podobném módu i další rok, bude to už větší problém,“ dodává Balaštík.

Do virtuálního světa se přenesla i výuka v Žamberku. „Distanční výuka u nás opravdu není jednoduchá. Učitelé hudebního oboru učí buď online, nebo prostřednictvím nahrávek a jejich zhodnocení. A to pravidelně, každý týden. Žáci tanečního oboru mají podle rozvrhu šanci přihlásit se a mít normální online hodinu. Žáci paličkování, výtvarného a literárně dramatického oboru dostávají úkoly, které posílají ke zhodnocení,“ popisuje situaci ředitelka ZUŠ Petra Ebena v Žamberku Hana Chvátilová. Zde zatím odliv žáků nepociťují, ale jsou na něj připraveni. „Mrzel by nás, protože děláme, co můžeme, a situaci jsme nezavinili. Věříme, že rodiče to chápou,“ doufá ředitelka.