Místní sbor dobrovolných hasičů ho uspořádal s cílem získat finance na opravu sálu místní hospody, který letos v srpnu vyhořel.
Vinobraní se konalo poprvé pod širým nebem v prostoru před hospodou U Filipů. Začalo dvě hodiny po poledni a nešlo při něm zdaleka pouze o konzumaci nápojů a jídel. Připraveny byly atrakce pro děti a pestrý doprovodný program, večer pak patřil tancovačce s živou muzikou.
„Hasiči přišli s myšlenkou výnos z vinobraní poskytnout obci na obnovu a modernizaci sálu hospody,“ informoval Deník starosta SDH Žichlínek Ladislav Pospíšil. Organizátoři vinobraní se rozhodli pro dobrovolné vstupné a výtěžek z něho je velmi příjemně překvapil. „Na dobrovolném vstupném bylo vybráno 48 339 korun, což je podle nás velmi pěkná částka. Podle našeho odhadu se mohlo na vinobraní ´otočit´ kolem patnácti set lidí. K tomu pak připadl i výtěžek z prodeje jídla a pití, celková suma, která bude předána obci, představuje 100 056 korun,“ bilancoval starosta hasičů.
„Tím, že lidé přišli a i když nemuseli, věnovali dobrovolné vstupné, dokázali, že jim není jedno, co se se sálem stalo. Konaly se v něm veškeré plesy, tak osm, devět každým rokem, dětské karnevaly, svatby, firemní i další akce, byl opravdu vytížený. Teď prostě chybí. A všichni tak vlastně alespoň nějakou částkou obci, která je majitelem objektu, přispěli, což nás samozřejmě těší,“ dodal Ladislav Pospíšil.
A v jakém časovém horizontu by měl být sál opraven? „Letošní plesová sezona se určitě nestihne, chceme ale věřit, že příští vinobraní už bude zase v sále. Víc by k tomu asi řekl starosta obce. Pokud vím, obec chce sál nejen rekonstruovat, ale i rozšířit a to vše by mělo stát kolem šesti milionů. Dva miliony by měla dát pojišťovna, protože objekt je pojištěný, zbytek obecní pokladna. My jsme sice, samozřejmě díky lidem, kteří na vinobraní přišli, přispěli jenom zlomkem, ale i tak jsme spokojení,“ uzavřel Pospíšil.
„Hasiči hodně pomohli už při zásahu u požáru, kdy obci uchránili nemalé hodnoty. To, že věnovali výtěžek z vinobraní obci na opravu sálu, je od nich velice pěkné. Jsem vděčný jim i všem lidem, kteří přispěli a dokázali tak, že jim na sále záleží,“ řekl včera Deníku starosta obce Otakar Řehák. Jak dodal, také on si přeje, aby byl rekonstruovaný a modernizovaný sál pro příští vinobraní k dispozici. „Pevně věřím, že se to podaří, i když stát se může ledacos, znáte to,“ doplnil.