Čeští dobrovolníci postavili ve vesničce Kargyak školu. Projekt pokračuje, pracuje se na stavbě solární školy, která by umožnila základní vzdělávání a celoroční výuku dětem z vesnice a přilehlých osad. Speciální konstrukce stavby bude využívat slunečního záření a zajistí, aby výuka byla možná i v zimě. Od českých dobrovolníků, kteří děti z Kargyaku a okolních vysokohorských vesnic vyučovali, se „modrý tým“ v Chocni o projektu dozvěděl a rozhodl se jej podpořit.
„Benefičního plesu se zúčastnilo 430 lidí. To nás mile překvapilo, tak velkou účast jsme nečekali,“ bilancovala za pořadatele Anna Kašparová. Ples se vydařil, v úvodu večera byl v krátkosti představen projekt Sluneční školy, během něj se uskutečnilo i žonglérské vystoupení a tradiční tombola.
Modrý bál se od jiných plesů odlišuje několika „specialitami“. Účastníci například dostávají sklenku vína na přivítanou, kopeček zmrzliny a malý dárek. „Pro dívky jsme měli kvetoucí čaje a pro kluky vlaječku do klopy s motivem sluneční školy, vlaječky jsme dělaly samy,“ dodala Anna Kašparová. Modrý bál organizuje skupinka mladých lidí kolem dvaceti let. A proč je modrý? „To vzniklo spontánně před lety. Modrá je dobrá….,“ vysvětlila studentka.
V minulých letech byl výtěžek plesu věnován například lidem postiženým zemětřesením v Pakistánu, Nadačnímu fondu Klíček nebo putoval na vybavení školy na Haiti. Jakému projektu bude pomáhat ten příští zatím ještě není určeno. Organizátoři bálu mají v plánu se nejdříve sejít a vyhodnotit letošní akci.