Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vydal výstrahu, ve které varují před tvorbou sněhových jazyků a závějí. Výstraha před závějemi platí od neděle až do úterních 12 hodin v Králíkách a okolí. V Lanškrouně, Žamberku a okolí ve stejné době hrozí tvorba sněhových jazyků.

close Výstraha ČHMÚ před sněhovými jazyky a závějemi. info Zdroj: ČHMÚ zoom_in Výstraha ČHMÚ před sněhovými jazyky a závějemi.

Meteorologové na facebooku uvedli, že vítr bude mít v neděli 14. ledna v nárazech kolem 55 km/h, na horách i 90 km/h. V oblastech s výstrahou napadne do úterního poledne 5 až 20 centimetrů nového sněhu, v horských oblastech 20 až 50 centimetrů.

„V nižších a středních polohách může být sníh přechodně i vlhký/mokrý a tvorba sněhových jazyků tak bude přechodně ustávat a za vhodných podmínek opět pokračovat, od vyšších poloh bude sníh suchý prachový po celou dobu platnosti výstrahy,“ doplnili meteorologové z ČHMÚ.

Pozor by si měli dát zejména řidiči, některé komunikace mohou být nesjízdné. Při cestování ČHMÚ doporučuje sledovat dopravní zpravodajství a počítat s prodloužením doby jízdy. Při jízdě autem nezapomeňte na zimní výbavu, teplé oblečení, zásoby jídla a pití a raději jeďte za světla. „Orientace a pohyb mohou být kvůli sněhu a větru obtížné a velmi nebezpečné. Na horách dodržovat pokyny Horské služby,“ podotýká ČHMÚ na webu.

Chystáte se do víru tance? Šaty a oblek pořídíte i na tržnici v Kudowě Zdrój

Chystáte se do víru tance? Češi jezdí pro šaty a obleky do Polska. I na tržnici v Kudowě Zdrój mají výběr. | Video: Deník/ Regina Hellová