Vysoké Mýto je politicky žhavá půda, kde vládnou znesvářené subjekty, podávají se trestní oznámení, starosta se hádá s místostarostou… Atmosféru potvrdily i letošní komunální volby a následná koaliční vyjednávání, byly také podány stížnosti na neplatnost voleb. Zásah policie je zatím poslední „třešinkou" na zkaženém dortu.

Zatímco starosta z let 2006 až 2010 Martin Krejza a místostarosta František Jiraský o zásahu policie oficiálně mnoho nevědí, jediným sdílným je starosta Miloslav Soušek. Jednoznačně odmítá, že by zásah policie mohl souviset s povolební situací, která se vyvíjí v jeho neprospěch, když se proti němu chystá koalice. Nepopírá ale, že pondělní „přepadovka" může být důsledkem jeho konání: „Souvisí to s předvolební situací. Ve městě se objevily letáky a billboard, na kterém jsem byl pomlouván. Byla to naprosto zavádějící informace, cílem bylo mě dehonestovat. Šel jsem na policii a podal jsem trestní oznámení pro pomluvu." Protože billboard poukazoval na dotační tituly, mohl se podle Miloslava Souška rozvinout zájem policie o tuto problematiku, výběrová řízení a podobně. „Některé praktiky toho období byly velmi podivné," dodává k tomu.

Policie se k případu zatím nevyjadřuje. „Omlouvám se, ale k vašemu dotazu nebudeme poskytovat žádné informace," reagoval na otázky Deníku Jaroslav Ibehej, mluvčí Útvaru odhalování korupce a finanční kriminality.

Stížnosti, zásah policie… Náhody? „Můžeme o tom samozřejmě spekulovat," přiznává František Jiraský, který byl místostarostou v předminulém i minulém volebním období, a pokračuje: „Faktem je, že situace byla půl roku, možná rok před volbami na zastupitelstvu značně vyhrocená a pokračuje to, nabírá to otáčky."

Co přinese policejní vyšetřování, je prozatím otázkou. Naopak jisté je, že novému vedení už v cestě na radnici nestojí povolební stížnosti, které soud zamítl. „Koaliční vyjednávání pokročilo, jsme ve finále. Debatujeme o složení rady města, ve středu jsme se domluvili na dvou variantách, jednotlivé strany se ještě poradí ve svých členských základnách," informoval František Jiraský. O koalici vyjednávají subjekty ODS, TOP 09, ANO 2011, KDU-ČSL a Nestraníci, které mají reálnou šanci do opozice poslat Nezávislé, ČSSD a vítěznou SPO s dosavadním starostou Miloslavem Souškem.