„Inspirovali jsme se na Dnu čisté mobility a chytré energetiky pro Pardubický kraj, který se konal v září na vysokomýtském autodromu. Součástí programu byly ukázky ekologických dopravních prostředků. Vyzkoušeli jsme tam jízdu elektromobilem a pak jsme dva týdny testovali zapůjčený automobil Škoda Citigo. Byli jsme s ním spokojeni, proto jsme se rozhodli, že nějaký elektromobil koupíme. Využijeme ho hlavně na časté jízdy na jednání po okolních obcích,“ řekl starosta František Jiraský.

Na pořízení elektromobilu město požádalo o dotaci ze Státního fondu životního prostředí. S ekologickými dopravními prostředky má Mýto zkušenosti už přes sedm let. „Dobré zkušenosti máme s automobilem Opel Zafira, který jezdí na benzín a CNG. Kromě toho na jízdy po městě využíváme elektroskútr,“ dodal starosta.

O elektromobilech se mluví jako o autech budoucnosti. Vedle ekologického aspektu jsou jejich výhodou i provozní náklady, které jsou nižší než u vozů se spalovacím motorem. „Elektromobily se postupně těší větší oblibě také u nás, avšak samozřejmě stále nejsme tak daleko jako například v Norsku. Velmi zajímavé jsou koncepty elektrovozidel komunálních služeb, což by pro města mohlo znamenat značnou finanční úsporu. Pro běžné využití civilních elektromobilů je nutné z centrální úrovně vybudovat dostatečně kapacitní síť dobíjecích stanic,“ konstatoval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický.

Síť veřejných rychlodobíjecích stanic v Pardubickém kraji se nedávno rozšířila o Litomyšl, fungují například v Pardubicích, Holicích, ve Vysokém Mýtě nebo v Moravské Třebové.