Vysokomýtská památková zóna porazila Chrudim, která skončila na druhém místě, i Chrast, která se umístila na třetí příčce a za Pardubický kraj bude o titul usilovat v republikovém finále. Na stupních vítězů v Pardubickém kraji stálo Vysoké Mýto naposledy v roce 2020.

Tři přihlášená města navštívila 23. ledna hodnotící komise, která jejich přihlášky posuzovala. Tvořili ji zástupci pardubického pracoviště Národního památkového úřadu a Ministerstva pro místní rozvoj, kteří se setkali nejen se zástupci měst, ale i s vlastníky kulturních památek procházejících v loňském roce obnovou.

Vysoké Mýto z výšky
Vysoké Mýto bojuje o titul Historické město roku. V kraji soutěží pouze tři

„Komise v případě Vysokého Mýta kladně hodnotila zejména opravu a hlavně následné zpřístupnění jedné z dominant města kulturní památky Pražské věže. Zajímavá je i snaha vedení města o nové naučné stezky, z nichž v rámci celorepublikového srovnání je ojedinělý nový okruh vedený po poutních cestách," sdělila mluvčí Národního památkového úřadu Kristýna Prokůpková.

Stará radnice na Resslově náměstí v Chrudimi prošla kompletní rekonstrukcí.
Kdo získá titul Historické město roku? Chrudim trumfuje se Santinim

Vítěz krajského finále obdrží z Programu regenerace 100 tisíc korun a postupuje do celostátního kola, kde se bude ucházet o titul Historické město roku 2022.