Výjimka: Parkovné

Jak to bude v praxi? Pokud třeba někdo špatně zaparkuje, strážník auto vyfotí na mobil či tablet a fotku odešle s mezizastávkou na služebně přímo správnímu orgánu.

Žádné předvolání, žádný „růžový lísteček“ za čelním sklem. Předvolání přijde až z úřadu. „V loňském roce se městská policie nastěhovala do nové služebny, ve které jsme vytvořili lepší zázemí. Postupně se snažíme také o zjednodušení její administrativní práce. V souvislosti se zavedením monitorování jízdy na červenou a měřením okamžité rychlosti jsme se proto rozhodli, že tento elektronický systém rozšíříme o takzvané mobilní řešení přestupků,“ vysvětlil starosta František Jiraský.

Nový systém bude mít ale jednu výjimku, a to u nezaplaceného parkování. Jak vysvětlil velitel městské policie Jaromír Antl, všichni by měli mít dostatek času dojít si pro parkovací lístek a neminout se přitom se strážníkem. Moderní systém řešení přestupků využívají i další města v republice, například Dvůr Králové nad Labem či Boskovice.

Současně s informací o novém systému vysokomýtští strážníci bilancovali uplynulý rok. Strážníci v porovnání s rokem 2018 řešili více přestupků proti majetku a občanskému soužití. „Naopak pokles oproti roku 2018 jsme zaznamenali u přestupků při porušení městských vyhlášek, jako je například podomní prodej,“ vysvětlil velitel strážníků Antl. Dlouhodobě pak městskou policii trápí opilci, respektive jejich převozy na záchytku, které strážníkům zaberou okolo čtyř hodin času.

Jízda na červenou

Významné změny doznalo na sklonku loňského roku řešení dopravních přestupků. Nový systém totiž „napráší“ všechny hříšníky, kteří projeli na červenou nebo překročili rychlost, zachycený přestupek kamera odešle městské policii. Ta jej zpracuje a předá k vyřízení odboru dopravních a správních agend. „Do konce roku 2019 systém takto zachytil 2 673 případů překročení povolené rychlosti a 367 vozidel, která na světelně řízených křižovatkách nebo na přechodu u krytého bazénu projela na červenou,“ informovala radnice.