Rozpočet na rok 2023 počítá s celkovými příjmy 337,4 milionu korun a celkovými výdaji ve výši 339,5 milionu. „Schodek rozpočtu je pokryt volnými finančními prostředky z minulých let v celkové výši 2,1 milionu korun,” vysvětlil vedoucí finančního odboru Michal Zima.

Největší stavební akcí příštího roku bude pro město dokončení kolumbária a úprava márnice, na které je v rozpočtu vyčleněno 10 milionů korun. „V souvislosti s plánovanou stavbou nové smuteční síně jsme se rozhodli, že vyřešíme také potřebu pietního místa pro uložení uren. To bude vytvořeno ve vstupní části hřbitova,“ uvedl starosta František Jiraský.

Architekti zpracovali návrhy co se silnicí I/35 v Litomyšli, až bude hotová dálnice D35.
VIDEO: V Mýtě po otevření dálnice možná vznikne nový "zimák" nebo skleník

Tato stavba je v plánu už delší dobu a místní ji vítají. „Však už to na hřbitově vypadá hrozně. Jen ať to tam opraví, abych se nemusela stydět tam chodit,” sdělila svůj názor Marie Novotná, která místní hřbitov navštěvuje pravidelně.

Rozpočet také počítá s přestavbou prostor po bývalé restauraci v druhé budově městského úřadu v Jiráskově ulici, kde mají vzniknout kanceláře. Podle starosty zde budou předpokládané náklady činit 6 milionů korun. „Hlavně aby byly prostory bezbariérové, to je důležité,” upozornil další místní Karel Lancman.

Stání pro 20 aut

Ke stávajícím parkovacím plochám přibude nové parkoviště u stadionu, kde město odkoupilo pozemek. „Zvažovali jsme různé možnosti, kde v lokalitě vybudovat parkoviště, ale vždy jsme narazili na nedostatek místa,” sdělil místostarosta Martin Krejza a dodal, že se v minulém roce se naskytla příležitost odkoupit budovu na rohu ulic Sportovní a B. Korábové. „Podařilo se nám nemovitost koupit a na části pozemku vyprojektovat parkoviště. V příštím roce ho plánujeme realizovat,“ dodal místostarosta.

Město plánuje, že část objektu v příštím roce zbourá a ve vzniklém prostoru vybuduje parkoviště s 20 stáními. „Náklady na vybudování parkoviště a úpravu komunikace se předpokládají ve výši 4 miliony korun,” vysvětlila plány na realizaci mluvčí města Marie Lněníčková.

Ilustrační foto.
Parkování řeší všude, v Mýtě jej rozšířili

Pokud město získá v následujícím roce potřebné dotace, pustí se do stavby přístavby základní umělecké školy. K té má už architektonickou studii od ateliéru Malý Chmel. „V rámci studie se upřesnily některé úpravy navrženého interiéru a na základě konzultací s památkovou péčí i vnější vzhled budovy. Architekti také navrhli, jak bude řešeno vytápění a větrání, aby budova byla energeticky úsporná,“ přiblížil místostarosta Krejza.

V přípravě jsou podle něj i další projekty. Vše je ale odvislé na získání zmíněných dotací. „Realizace a příprava dalších projektů bude záviset na aktuální situaci, finančních možnostech a také na tom, zda budou vyhlášeny vhodné dotační výzvy,“ dodal Krejza.

Ilustrační foto
K parkování přibyla v Mýtě další místa