Vysoké Mýto zvítězilo nejen v celostáátním, ale i v krajském kole soutěže a od Pardubického kraje tak získá odměnu 100 tisíc korun.

„Pan starosta Jiraský mi ukázal Šemberovo divadlo, které potřebuje opravit fasádu za více než dva miliony korun, proto se tady obě odměny budou hodit. Nějakou dobu jsem v divadle nebyl a s překvapením jsem zjistil, jakou prošlo nádhernou proměnou uvnitř. Paní architektka Helena Dařbujánová dodala jeho rondokubistickému interiéru nový rozměr a město se postaralo o dotažení záměrů do posledních detailů. Před divadlem je upravený parčík s fontánou, stromy a lavičkami. Nová fasáda bude jistě třešničkou na dortu,“ řekl náměstek hejtmana Pardubického kraje Roman Línek.

Muzeum českého karosářství
Vysoké Mýto, historické město Česka roku 2022. Víme, čím si titul zasloužilo

Vysoké Mýto také postupně mění i část města spojenou s vojskem, ať už tím císařským, československým a zejména tím sovětským. V 70. a 80. letech tvořili vojáci Střední skupiny vojsk a jejich rodinní příslušníci jednu třetinu města a odešli až v průběhu roku 1990.

„Na podzim loňského roku se nám podařilo zprovoznit na místě, kde stávaly haly pro tanky, nové multifunkční netradiční hřiště pro veřejnost spojené s parkem a posezením. Těší nás, že si ho lidé hned oblíbili a chodí sem jednotlivci i celé rodiny, využívají připojené občerstvení i různé prvky hřiště, půjčují si sportovní nářadí, anebo tu jen tak posedí,“ uvedl František Jiraský.