Na třech hektarech půdy za vysokomýtským pivovarem má vzniknout nová bytová výstavba. Některé domy budou mít čtyři, jiné tři podlaží a všechny by měla sjednotit zelená střecha. Pozemky chce nyní město postupně rozprodat. „Jelikož se jedná o poměrně velký projekt, předpokládáme, že pozemky může odkoupit a byty stavět i více společností. Proto je důležité mít předem jasné urbanistické a architektonické řešení,“ řekl místostarosta Martin Krejza (ODS). Smlouva o prodeji jednotlivých pozemků pak bude počítat s podmínkou dodržení územní studie, kterou město nechalo vypracovat.

Uvnitř bloku bytových domů pak město počítá s parkem, do kterého se budou orientovat terasy jednotlivých bytových jednotek. Radnice se postará o park i okolní zeleň a na zavlažování plánuje použít dešťovou vodu. V lokalitě už nyní stojí rodinné domy, další se právě staví. O bydlení v této lokalitě byl velký zájem, o čemž svědčí skutečnost, že se parcely brzy rozprodaly.

Ve stejné lokalitě město navíc plánuje postavit nový domov pro seniory. Ten nahradí dosavadní Dům pokojného stáří Naděje, který už nevyhovuje. "Nynější domov je jeden z kachlových paneláku na vojenském sídlišti po sovětské armádě, který byl hned po odchodu vojsk přestavěn na Dům pokojného stáří. Budova morálně zastarala, dožívá a je zralá na generální rekonstrukci," vysvětlil starosta města František Jiraský (Nestraníci). Vysoké Mýto počítá s čtyřpatrovou kompletně bezbariérovou budovou pro 80 klientů. Součástí objektu má být také ordinace lékaře a zahrada.

V nejbližší době vyhlásí město soutěž na zpracování projektové dokumentace a na stavbu se následně pokusí získat dotaci z evropského programu REACT EU. V případě úspěchu by se stavět mělo nejdříve v roce 2024.