Vysoké Mýto chce nabídnout Pardubickému kraji, že od něj převezme Domov mládeže, který hejtmanství zřizuje. Radnice se obává toho, že kdyby se z budovy odstěhovali žáci do jiných prostor, klesl by zájem o studium na středních a vyšších školách v Mýtě a uškodilo by to i domovu, kde je také velká jídelna a sportovní hala. Pardubický kraj považuje návrh za vstřícný.
„Kraj plánuje odstěhovat studenty z Domova mládeže do učiliště bývalé Karosy, dnešní Integrované střední školy technické. Tam je ale horší ubytování a je dále od centra města," řekl starosta Miloslav Soušek. Podle něj je komplex domova pro město důležitý, neboť jej využívají i další organizace a veřejnost. „Obáváme se, že útlum ubytovací části by přinesl problém i částem ostatním," uvedl starosta.
S převzetím objektu už souhlasilo i zastupitelstvo města, které se sešlo minulou středu. „Seznámili jsme se s usnesením zastupitelstva, co je tam uvedeno, je pravda. Já i mí kolegové to vnímáme stejně jako naši zastupitelé, s usnesením zastupitelstva se plně ztotožňujeme," dodal k problematice Pavel Vacek, ředitel Vyšší odborné školy stavební a Střední školy stavební Vysoké Mýto.
Podle krajské radní Jany Pernicové by město mohlo budovu získat, domov mládeže by si v ní ale muselo zřídit samo. „Jednou z možností, o nichž budeme jednat, je bezúplatný převod," řekla. Starosta Miloslav Soušek také nabídl, že by Mýto kraji výměnou mohlo převést budovu gymnázia, která patří městu, ale školu zřizuje kraj.
V Domově mládeže je zhruba 130 míst v dvoulůžkových pokojích s vlastním sociálním zařízením. Jídelna může uvařit až 1500 jídel denně, slouží základní škole, gymnáziu a stavební škole i obyvatelům města. „Sportovní halu využívají školy i veřejnost, z devadesáti procent městské organizace a sdružení," řekl ředitel domova Jiří Podroužek.
Jana Pernicová upozornila na to, že provoz budovy Domova mládeže je nákladný, ročně jej hejtmanství dotuje zhruba dvěma miliony korun. Mýtský starosta míní, že by náklady šlo snížit lepším využitím budovy, například by v ní mohly působit některé organizace, které město zřizuje.
„Jelikož areál Domova mládeže byl v minulosti stavěn občany Vysokého Mýta a studenty v akci ´Z´, zastupitelstvo cítí morální právo a povinnost vůči občanům i studentům se o zařízení postarat," dodávají ve svém vyjádření zastupitelé.