Projekt počítá se čtyřpodlažní budovou pro 80 klienty. „Nyní máme hotovou studii a připravuje soutěž na zpracování dalšího stupně projektové dokumentace,“ vysvětlil starosta města František Jiráský.

Náklady na stavbu se odhadují na 170 milionů korun. „To je částka, kterou si z městského rozpočtu nemůžeme dovolit, proto se pokusíme získat dotaci,“ dodal starosta.

Do nového objektu se přestěhuje stávající Dům pokojného stáří Naděje, který poskytuje sociální služby seniorům už více jak čtvrt století.

V době, kdy byl dům otevírán, patřil svým nastavením ke špičce v celé republice – od začátku byly pro seniory k dispozici jednolůžkové, maximálně dvoulůžkové pokoje, což byl v té době výrazný nadstandard,“ řekl ředitel Naděje Milan Nádvorník. Současné prostory, jež před revolucí sloužily jako původní bytový dům pro rodiny sovětských důstojníku z okupační posádky, už ale nevyhovují. Budova mezitím morálně i technicky zastarala a proměnila se také klientela domu.

Architektonickou studii nového domova pro seniory zpracoval architekt Hynek Vlach ze společnosti R21 Architects.

„Původně byli v části domu klienti více soběstační, a proto stačil k obsluze osobní výtah. Dnes je zdravotní stav mnohých klientů výrazně horší a v případě potřeby hospitalizace a převozu na lůžku jsou osobní výtahy nepoužitelné. Podobných omezení je více, chybí prostory pro společné aktivity a mnohé další. Proto stávající budova přestává potřebám vyhovovat,“ vysvětlil Milan Nádvorník.  

 Stav budovy se tak dále zhoršuje a už nyní potřebuje nutně velké opravy.

„Snažili jsme se vymyslet opravu stávajícího panelového domu podle současných standardů a provést nové zateplení. Došli jsme však postupně k poznání, že už je pro tento účel neopravitelný, protože má svá stavební omezení,“ popsal starosta města. Protože jsou v budově úzké chodby a dveře do pokojů znemožňují snadnou manipulaci s lůžky, není město schopno provést takové úpravy, aby dosáhlo potřebné bezbariérovosti.

Nový projekt zahrnuje nejen lůžkové výtahy, ale umožní také vyvézt klienta na lůžko do zahrady. „„Sama myšlenka zahrady patřící k domovu je velkým přínosem, jak se výrazně ukázalo v nedávné době v souvislostí s pandemií. Výrazně větší prostor dostanou společné aktivity – nebude nutné využívat pouze jídelnu jako dnes,“ popsal ředitel Naděje. V budově se počítá i s ordinací praktického lékaře.