„Obávám se, že polovina areálu půjde k zemi, uvidíme, co řekne statik. Do měsíce, maximálně dvou, bych ale rád znovu rozhýbal výrobu. Našich asi 50 zaměstnanců propouštět nechceme," řekl v úterý Kozák. Rychlost obnovení výroby podle něj závisí hlavně na elektroinstalacích a opravě čistírny odpadních vod. „Hlavu vzhůru. Pojišťovna mi řekla, že vyřešení události je pro ni priorita číslo jedna, ve středu sem přijedou," dodal.
Kozák se ale zlobí na hasiče. Bylo jich prý málo a ještě hasili vodou místo pěnou. „Zpočátku ten požár byl jen lokální záležitostí, kdyby použili pěnové přístroje hned, nemuselo to dojít takto daleko," míní majitel galvanovny.
Vedení profesionálních záchranářů se k obvinění nechce vyjadřovat. Více řekne v pátek na tiskové konferenci.
Konkurenční podnikatelé z oboru včera potvrdili, že Kozákem odhadovaná škoda 200 milionů může být zcela reálná. Například podle Tomáše Hrušky, bývalého spolumajitele firmy Galvia Třemošnice, stojí jedna výrobní linka i více než 100 milionů korun.
„Budova něco stojí a samozřejmě jedna linka obecně stojí dva až čtyři miliony euro. Galvaniky nemají většinou tak veliké zásoby materiálu, že by se to zásadně promítlo do výše škody," řekl.
Obor nanášení kovů galvanickou cestou je na vzestupu, zhruba v 80 procentech galvanovny dodávají automobilkám, které v současnosti navyšují výrobu.