"Projekt muzea není jen pouhá výstava sbírky, ale muzeum s příběhem. A má za úkol najít v mladých zájemce o techniku a železnici především. Svým způsobem napomoci k řešení letitého problému kádrů v oboru dopravy a dopravní techniky," uvedl předseda spolku Muzeum TT modelů Petr Novotný.

Spolek má v plánu muzeum postupně vybavovat. Měl by tam být velký sál se 40 výstavními skříněmi, kam lze umístit až 2000 modelů. V návrhu jsou vitríny, které s exponáty svisle pohybují nahoru a dolů, aby je mohli mít ve výšce očí dospělí i děti nebo návštěvníci na vozíku. Muzeum bude bezbariérové.

Muzeum v Chocni se plánovalo v prostorách chátrající výtopny:

Unikátní kruhovou výtopnu v Chocni nabídnou České dráhy zřejmě k prodeji.
Unikátní železniční výtopna v Chocni bude na prodej. Možná z ní vznikne muzeum

Expozice poskytne návštěvníkům informace o modelech a vývoji modelářské disciplíny velikosti TT. Spolek počítá s instalací modelové železnice, místo bude pro hlediště s monitorem na fotografie či videa, které dokumentují modelářské techniky. Součástí by měl být i dětský koutek.

TT modely, které se velikostně vejdou do dlaně, se začaly vyrábět v USA v roce 1946 a zhruba ve stejném období také v Evropě. V evropském prostředí se vyráběla velikost 1:120 hlavně ve východním bloku. Západní výrobci se věnovali výrobě velikostně jiných modelů. K jejich produkci se pak vrátili v 90. letech minulého století. Renomé u modelářů si tak TT vydobyla postupně.

Pardubický kraj finančně podpoří opravy škol Chocni
Krajem finančně podpořené opravy škol v Chocni začaly

"Velikost TT byla dlouhé roky považována v modelářském světě za popelku východu. Proto žádné specializované muzeum této modelové velikosti, navíc komplexně zaměřené i na doplňky a pokrok v technologiích, zatím neexistuje," řekl Novotný. Sám sbírá modely od dětství, první sestavu dostal od rodičů k Vánocům.

Spolek odhaduje, že náklady na zprovoznění muzea budou 4,5 milionu korun, a věří, že s nimi pomohou například krajské dotace. "Nádraží v Chocni je obrovská budova, celé její zázemí není pro provoz železnice potřeba. Myslím si, že projekt muzea za pomoc stojí. Tento typ sbírek je vyhledávaný. Nádraží bychom turisticky zatraktivnili," řekl krajský radní Ladislav Valtr (ODS). Kraj by podle něj mohl přispět na provoz.

Lokalita Nová Dukla v Ústí
Nové bydlení v Ústí nad Orlicí. Vznikne v lokalitě Nová Dukla

"Opuštěný prostor po centru Českých drah se svojí velikostí a dispozicí přímo nabízí k expozici modelové železnice. Společně s iniciátorem myšlenky a Správou železnic se bavíme o možnostech, aby mohlo být muzeum otevřené veřejnosti," uvedl hejtman Pardubického kraje Martin Netolický (3PK/ČSSD).

Město Choceň zatím finanční podporu neplánuje. "Za další muzeum bude město samozřejmě rádo, avšak jedno muzeum, které financuje, již má," řekl ČTK místostarosta Jan Ropek (Živá Choceň).

Stavba tzv. Hitlerovy dálnice začala v roce 1939, ale bohužel nebyla nikdy dokončena.
Zašlapané projekty na Orlicku. Z Hitlerovy dálnice zbyly mosty a velkolepé plány

Jednání se Správou železnic zatím nejsou uzavřená. Podle spolku by se mohlo jednat o desetiletý pronájem. "O využití části nádražní budovy v Chocni pro muzeum železničních modelů projevil zájem soukromý sběratel. Další konkrétní informace vzejdou z jednání, která aktuálně probíhají," potvrdila mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.