Cílovou skupinu tvořily žákyně obou středních škol s pedagogickým pracovníkem. Česká skupina se zúčastnila ve dnech od 30. září do 6. října odborné stáže v Kežmaroku.

Společná praxe

Posledního září se žákyně z oboru kosmetička a kadeřnice vydaly na odbornou stáž do partnerské střední školy. Každý obor byl zastoupen pěti vybranými žákyněmi. Cesta byla dlouhá, neboť partnerská škola se nachází ve městě Kežmarok na Slovensku. Při příjezdu nás čekalo milé přivítání paní učitelkou Benkovou, učitelkou odborného výcviku oboru kosmetika.

Pondělní ráno začalo přivítáním zástupkyní praktické výuky Martou Maštenikovou, která nás obeznámila s vyučovanými obory na škole. Dále nás uvítala ředitelka školy Marta Sabolová. Absolvovaly jsme prohlídku školních budov. Zajímaly nás prostory praktické výuky kadeřnic a kosmetiček. Ty jsou rozdělené ve dvou budovách na část pro zákaznice a pro žáky nižšího ročníku, kteří na salon nechodí. Zde jsme byly informovány o záplavě, která byla před dvěma lety a budovy s vybavením hodně poničila.

Úterní den žákyně strávily na odborném výcviku. Postupně se seznamovaly se slovenskými děvčaty. Nejprve pracovaly navzájem na sobě. Prováděly pro ně známé úkony, např. mytí a masáž hlavy, foukání, barvení obočí a řas, formování obočí, líčení. Slovenské žákyně jim říkaly, jak jednotlivé úkony dělají ony a zda se liší. Při líčení naše žákyně informovaly slovenské žákyně 2. ročníku, jak postupovat při samotném líčení a jaké barvy volit. Další dny děvčata pracovala ve dvojicích, které utvořily naše a slovenské žákyně. Vzájemně si dívky ukazovaly své naučené technologické postupy, např. u masáže dekoltu, obličeje, mikromasáže očního okolí.

Výuka i výlet

Lanškrounská děvčata měla možnost být přítomna i na teoretické výuce v předmětech materiály, technologie, zdravověda, úvod do světa práce, slovenský jazyk a odborné kreslení. Děvčata měla k výuce i zpestření: výlet do Vysokých Tater, do Popradu Aquacity, navštívila i historické památky Kežmaroku.

Tímto chceme poděkovat městu Lanškroun za poskytnutí finanční podpory z rozpočtu. Na závěr mohu říci, že odborná stáž se vydařila. Žákyně měly možnost se seznámit se slovenskými žáky, poznat jejich odborný výcvik a teoretickou výuku. Nebojím se říci, že jim zůstanou pěkné vzpomínky.

Miriam Mitvalská, učitelka odborného výcviku