Ušetřit lze například tím způsobem, že se rodina vzdá pohodlného bydlení v hotelu či penzionu a bude cestovat karavanem.
Rodina Českotřebováka Martina karavan vlastní. Prý skýtá řadu možností, jak strávit dovolenou tam, kde si člověk zamane, a ještě ušetří. „Musíte počítat s tím, že největší investice je do přívěsu. Když už ale člověk karavan koupený má, dá se říci, že je to levnější než být ubytovaný někde v hotelu. To je totiž otázka, zda zvolit tak trochu skautskou dovolenou nebo hotel, v němž je větší pohodlí, ale co když celý týden proprší? Výhodou karavanu je každopádně ta svoboda, pokud se mi někde nelíbí, sbaleno mám hned a jedu o kus dál a poznávám další kraje,“ doporučuje tento druh dovolené Martin. Samozřejmě je třeba počítat s tím, že kvůli karavanu auto „spolyká“ více pohonných hmot. „Dejme tomu stoupne spotřeba o litr, dva nahoru. Zase ale táhnu domeček na kolečkách s veškerým vybavením. Když si spočítáme, kolik si říkají cestovky za cestu autobusem do Itálie tam a zpět, tak se karavan vyplatí. Za tu částku ve čtyřech lidech zaplatím benzín a ještě zbude na další věci,“ podotkl Martin.
Kdo karavan nemá, může si jej půjčit, možnosti jsou i na Orlickoústecku. Podle jednoho z provozovatelů půjčovny Miroslava Tenenka z Rudoltic podmínky nejsou nijak složité, je třeba mít řidičský průkaz a peníze na vratnou kauci, kterou se ručí za případné škody či poškození přívěsu. „Pro určitou skupinu lidí je to oblíbená forma dovolené. U mě stojí zapůjčení karavanu během sezony 450 korun za den,“ dodal.