Rozhledna samotná sice vypadá, že má nejhorší časy za sebou, ale její okolí působí neutěšeně. Oplechování je natřené, plot opravený a za rozhlednou se buduje bazén, ale okolní louky výhrůžně ohraničuje ostnatý drát. Mají jiného vlastníka, a ten dává jasně najevo, že na jeho pozemcích není nikdo vítán. Svědčí o tom varovné cedule o umístění fotopastí a napojení na policii. „Člověk si tu připadá skoro jako v nějakém pohraničním skanzenu. Je to kvůli vztahům dvou majitelů, nebo turistům? Tomu se mi nechce věřit,“ přemítá dvojice důchodců, kteří k rozhledně přišli po turistické značce.

Majitelem rozhledny je pražská společnost Paper Black s.r.o., která ale již několikrát změnila vlastníka. Od května 2017 je jednatelem společnosti a od dubna 2018 jediným vlastníkem Libor Brunclík. „S panem Brunclíkem jsem mluvil asi před dvěma měsíci. Sliboval, že o prázdninách bude mít otevřeno,“ krčí rameny starosta Cotkytle Vlastimil Jureček a dodává: „Vím, že tady v obci hledal brigádníky. Mám na něj i telefonní číslo, ale nikdo ho nebere.“ Obec by ráda, aby rozhledna fungovala nebo aby přinejmenším její majitel komunikoval.

U odbočky, která ze silnice vede k rozhledně, visí informace, že rozhledna je mimo provoz. Z budov zmizely kontakty, dohledat se nedá ani číslo na správce, stejně tak chybí oznámení o stavebním povolení ke stavbě bazénu a úpravám okolí.

Bude tedy otevřeno, nebo zavřeno? Turisté se zřejmě musí smířit s tím, že případný výlet na Lázek bude s překvapením.

Přitom rozhledna je stále populární. „Na otvírací dobu se nás někdo ptá skoro denně. Bohužel mu nemůžeme pomoci, od soukromého majitele nemáme žádné zprávy,“ říká Jana Urbanová z lanškrounského Infocentra.

U rozhledny je i tradiční zastavení dálkového pochodu Lanškrounská kopa. Klub českých turistů s majitelem zatím nejednal, ale pokud se nedohodnou, stanoviště 50. ročníku bude u odbočky na rozhlednu.