Vůně medu

Náměstí první zářijovou sobotu oživí stánkový prodej zaměřený na regionální výrobky a produkty související s medem. Od jedenácti hodin se na pódiu začnou střídat kapely, které se o hudební doprovod postarají až do noci. „Děti se mohou těšit na zábavnou show, která začne o půl druhé odpoledne," doplnil k programu vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu Libor Kačírek. A co by to bylo za Jablonné bez jablek? Uskuteční se také soutěž o nejlepší štrúdl. Přihlášky v podobě jedné šišky štrúdlu, a to nejen jablečného, přijímají v sobotu 5. září v informačním centru až do odbití poledne. Pořadí určí porota složená z odborníků a veřejnosti. Pro soutěžící jsou připravené věcné ceny.

Soutěž o nejlepší štrúdl při Medovém jarmarku.

Pochod

Koho nepřiláká do Jablonného medovina nebo oříšky v medu, může se jít na vlastní oči přesvědčit, že se už v okolních lesích žádný medvěd nepohybuje. Od radnice bude od sedmi do jedenácti hodin startovat devětatřicátý ročník turistického pochodu Vyhlídkové vrcholy. Připravené jsou trasy pro pěší o délce deset, devatenáct a pětadvacet kilometrů. „Rodiny s dětmi se mohou vydat na pětikilometrovou pohádkovou trasu městem a okolím s deseti zastaveními," sdělil předseda jablonského Klubu českých turistů Günter Scholz. Po cestě, kterou zdolají i kočárky, budou na děti čekat pohádkové bytosti s úkoly. Nejkratší okruh pro cyklisty má třicet kilometrů a nejdelší sedmdesát. Ať už pěší, nebo cyklistické, všechny trasy mají svůj cíl opět na náměstí v Jablonném.

Mlsný medvěd

Ti, kdo se chtějí dozvědět víc o jablonském medvědovi i o městě samotném, mohou stejně jako po celý rok vyrazit na vycházkový okruh Po stopách mlsného medvěda. Deset informačních tabulí je rozeseto na zajímavých místech na trase dlouhé přibližně čtyři a půl kilometru. Během putování se z nich zájemci dozvědí něco z historie a přečtou si i zábavné perličky ze života ve městě a okolí.

A jak se medvěd dostal do Jablonného a na městský znak? Pověst praví, že lesem jeli výběrčí daní a na voze vezli mezi naturáliemi i med. Jeho vůně přilákala medvěda, a ten neváhal a vylezl si pro něj. Výběrčí utekli, koně se dali do zběsilého běhu a na jablonské náměstí přijel vůz i s mlsným medvědem.

Hana Strnadová