To vše nejen v dílnách, ale i rozlehlém venkovním areálu lemovaném nádhernou přírodou.

Fotogalerii naleznete ZDE.

Akční program

Původně se zdálo, že sedm zúčastněných základních škol budou zastupovat pouze chlapci, ale ukázalo se, že jeden z nejvšestrannějších oborů přilákal také téměř dvě desítky dívek. Ačkoliv SOU opravárenské Králíky je pouze jednooborové, připravilo pro účastníky velice akční program, který zahrnoval sváření, zámečnickou práci, práci v kovárně i strojní dílně, automobilovou diagnostiku či prohlídku moderní zemědělské techniky.
„Tato škola má dlouholetou tradici a na její absolventy zaznívají jen ty nejlepší ohlasy od zaměstnavatelů. I proto by si učiliště zasloužilo, aby i v budoucnu vychovávalo další špičkové odborníky," uvedla starostka města Králíky Jana Ponocná.
Vůbec poprvé se projektu TECHNOhrátky zúčastnili také žáci Základní školy praktické a Základní školy speciální Králíky, kteří si ve všech činnostech vedli velmi zdatně a patřili k těm manuálně zručnějším. TECHNOhrátky v Králíkách se však postaraly i o další historický zápis, neboť premiérově se do nich zapojili školáci ze spádové oblasti sousedního Olomouckého kraje.
Obor opravář zemědělských strojů nabízí nejen možnost komplexního vyučení, ale také bezproblémového uplatnění na pracovním trhu. „Na úřadu práce neregistrujeme ani jednoho absolventa králického učiliště. V současné době je největší poptávka po svářečích a strojařích, které díky svému zaměření vychovává i SOU opravárenské Králíky," potvrdil zástupce Úřadu práce Králíky Václav Vlček.

Hanušovice vyhrály

Žáci tradičně plnili na šesti pracovištích nejrůznější manuální úkoly, jako například soustružení čepu, výměnu pneumatiky či výrobu kovových štítků. V rámci „autoškoly" se školáci za asistence učňů mohli projet i na některých strojích. Došlo dokonce i na základy poskytnutí první pomoci. „Program byl tak zajímavý a různorodý, že se rozhodně nikdo nenudil. Během polední přestávky navíc žákům škola připravila výborné vyuzené klobásy, osvěžující zmrzlinu a nápoje, což žáci po mnohdy vyčerpávajících soutěžních činnostech ocenili," doplnila manažerka projektu TECHNOhrátky Eva Hromádková.
TECHNOhrátky využili ke své prezentaci také významní prodejci zemědělské techniky v regionu, ale areál školy se otevřel také pro ostatní obyvatele Králík, kteří si prohlédli nejen zázemí učiliště, ale sledovali žáky přímo v akci.
Žáci základní školy Hanušovice nakonec opanovali obě hlavní soutěže. Vedli si nejlépe jak v dílnách při manuálních činnostech, tak i v závěrečné vědomostní soutěži. Za to si po zásluze odvezli dva ovocné dorty a modely traktorů, které věnoval prodejce zemědělské techniky Libor Mikula.
Pátá akce letošního ročníku projektu TECHNOhrátky se uskuteční v úterý 10. června v Gymnáziu a Střední odborné škole Přelouč.
(tz) 

ANKETA

Víte, jaký obor zvolíte po základní škole?

Vanesa Pařilová, 14 let, ZŠ Kunčina
„Mám představu, ráda bych si vybrala Konzervatoř Praha, kdybych se nedostala, tak Gymnázium Jevíčko. Hraju na klávesy a kytaru. Tady jsem si vyzkoušela svařování."

Dominik Bílek, 13 let, ZŠ Klášterec nad Orlicí
„Přihlášku si dám asi na průmyslovou školu do Rychnova Nad Kněžnou, konkrétně na obor CNC stroje. Stroje se mi líbí. Myslím, že by mi to mohlo jít. Tady jsem si některé vyzkoušel."

Jakub Hoško, 14 let, ZŠ Červená Voda
„Chtěl bych jít na topenáře nebo elektrikáře, ale třeba se ještě rozmyslím. Technické obory mě lákají víc než třeba gymnázium. Baví mě, že doma můžu pomoct něco opravit."

NÁZOR

Projekt přinesl svoje vzácné ovoce

„Akce TECHNOhrátky navazuje na aktivity v souvislosti s přípravou na budoucí volbu povolání. Žáci naší ZŠ a MŠ Hanušovice již absolvovali v květnu exkurzi na Úřad práce v Šumperku. Dva roky jsme také pracovali na projektu, který podporoval technické obory a řemesla, jmenoval se Aktivní motivace žáků základních škol, jistota pro budoucnost řemesel. Tento projekt byl vítězný v internetovém hlasování v Olomouckém kraji, denně má více než dva tisíce vstupů. Kraj na projekt navázal tím, že rozšířil třídy s technickým zaměřením. Technické obory jsou stále žádanější, když dělali chlapci přijímačky na průmyslovou školu do Šumperka, zájem byl třikrát větší, než mohli brát. Projekt přinesl svoje vzácné ovoce. Tři žáci od nás se hlásí na SOU opravárenské Králíky a jsou tu i další, kteří jsou rozhodnutí, že sem půjdou. S touto střední školou spolupracujeme v rámci náborových aktivit. Jsme velmi spokojení," hodnotí Vladimíra Žídková, výchovná poradkyně ZŠ a MŠ Hanušovice.