Podtitulem celé akce bylo Medové dřevo. Ne náhodou, místní organizace Českého svazu včelařů letos slaví sté výročí.
„Díky včelařům se nám podařilo přilákat spoustu nových vystavovatelů, jsou tu například výrobci potřeb pro včelaře. Ale i naši stálí vystavovatelé se na téma zaměřili, minimálně pan Včelák ho doplňuje alespoň jménem," uvedla s humorem Lucie Raliková, ředitelka muzea, které akci pořádá spolu s městem a školou na zámku. Měla důvod ke spokojenosti, počasí přálo a do zámku se hrnuly davy lidí. Jedním z největších lákadel byla dřevorubecká show za účasti mistra Evropy a vicemistra světa v této disciplíně Martina Komárka.
Návštěvníkům se představili sběratelé řetězových pil, k vidění byla v chodu stařičká parní pila. Svůj um předvedli řezbáři a výrobci dřevěných hraček nebo pěstitel bonsají. Své stánky na zámku rozbalili i další řemeslníci – kovář, perníkářka, výrobce svíček, krajkářka a další.
V zámku to „hučelo jako v úle", a to obrazně i doslovně, včelaři příchozím předvedli dvě živá včelstva. Navíc nabídli nejen zajímavou přednášku, ale i med a medovinu. Včelaři předvedli úly od starých „slamáků" až po ty současné, vystavili různé typy medometů a nezbytného náčiní. O jejich expozici a zajímavé informace o medu byl velký zájem.
„Med je lehce stravitelný, my ho spotřebujeme veliké množství, používáme také propolis s lihem na různé rány, bolení v krku a podobně. A dělám i medovinu. Lžička medu denně jenom prospěje, jen nesmí mít člověk alergii," říká o medu včelař Karel Krejčí z Helvíkovic. Včelaření je jeho velký koníček, ke kterému přičichl už jako kluk u dědečka. A neodradila ho ani žihadla. Nyní má třiadvacet včelstev. Patří mezi devadesát členů místní organizace Českého svazu včelařů Žamberk.

Bez včel to nejde

„Tady v podhůří Orlických hor tradice převládá, včelaří se od Králicka až po Ústecko a Choceňsko. Je důležité tuto tradici udržovat. Včely v krajině být musí, aby opilovaly volnou přírodu i zemědělské plodiny, bez včel být nemůžeme," vysvětluje Josef Novotný, který je předsedou místní i okresní organizace včelařů.
Posteskl si však nad nezájmem: „Umře dědeček, další generace to zkusí, ale nechá toho. Nemají k tomu vztah, je to náročný koníček, objevují se nové nemoci…" S varroázou se včelaři potýkají už roky, víc se ale bojí včelího moru. „V takovém případě se včelstva musí spálit. Znám lidi, kteří včelařili celý život, ale když museli úly i se včelstvy spálit, nechali toho. Je to pro ně rána,"doplňuje Karel Krejčí.

Co bude za rok?

Letošní dvanácté Svátky dřeva se opět vydařily, už nyní se pracuje na dalším ročníku. Lucie Raliková uvedla, že bude zaměřen na sakrální tematiku. „Pan farář Oldřich Kučera nás požádal, jestli by v rámci Svátků dřeva nebylo možné vytvořit repliky soch, které byly odcizeny z kaple svatého Vojtěcha," prozradila ředitelka muzea.