Na Orlickoústecku se volí v 10 městech a 105 obcích, celkem je zřízeno 211 volebních okrsků. Do volebních uren lidé vůbec poprvé vhazují obálku s jedním prezidentským kandidátem nebo kandidátkou, na výběr mají z devíti osobností, které reprezentují nejen různé politické názory, ale i různé hodnoty a priority.
„Nevím, zda je náš národ dostatečně zralý a připravený, aby to dokázal zvládnout, ale přímou volbu prezidenta považuji za demokratický způsob volby, který vítám," řekl Orlickému deníku Josef Kvičera z Klášterce nad Orlicí. Prozradil také, podle čeho kandidáta vybíral a co od něho jako prezidenta očekává: „Vybíral jsem kandidáta, který bude jako prioritu vidět dosažení sociálního smíru ve společnosti, jak je to ve vyspělých zemích, třeba v Norsku, Švédsku a Dánsku, kde na to dbají. Prezident by měl bojovat proti korupci, za sociálně spravedlivější stát a za lepší jméno republiky ve světě. Za to, aby člověk mohl být hrdý na to, že je Čech, a nemusel se stydět kvůli politikům, kteří předvádějí to, co předvádějí."
Čerstvě plnoletá Bára Čápová z Ústí nad Orlicí si nenechá ujít svou první příležitost volit. „Myslím, že bychom té možnosti přímé volby prezidenta měli využít, a tím se aspoň trošku podílet na chodu státu," domnívá se studentka, jež ještě v pátek trochu váhala, kterého kandidáta vložit do obálky. Na misky vah dávala sympatie, vystupování na veřejnosti, vzdělání, politické zkušenosti, ale i případné aféry v minulosti kandidátů. „Spíš u mě vítězí charizma kandidátů před volebními programy. V těch jsou často věci, které nemohou ani splnit. Myslím si, že prezident by měl být zodpovědný člověk, který chce pro naši republiku jen dobro," domnívá se mladá volička.