Volili u nablýskaných aut

Vysoké Mýto - Odhlasovat a vybrat si nové auto. Tuto netradiční kombinaci nabízela volební místnost v prodejně vozidel Ford na Choceňském předměstí ve Vysokém Mýtě.
Nablýskané vozy byly voličům kulisou při vhazování hlasů, zvlášť nepřehlédnutelný byl červený Mustang hned za výlohou. Ve volební komisi panovala skvělá nálada, podle slov její předsedkyně tu má pro svou práci perfektní zázemí. Chválí například, že v proskleném autosalonu dobře na přicházející voliče vidí a oni vidí je. Členové komise žertovali, že by klidně i nějaký vůz prodali, ale nemají od nich klíče. „Voliči nám v provozu nijak nevadí, za chvíli končíme,“ uvedl v pátek odpoledne Petr Limberský z prodejny Ford. A zda jim volby už přilákaly kupce? V jednom případě má potvrzeno, že ano, členka volební komise si koupila tento typ vozu.

V Trpíku volily celé rodiny

Trpík - Volební morálku mají lidé v nejmenší vesnici Orlickoústecka velmi dobrou. Hodinu před uzavřením volební místnosti hlásili v Trpíku účast přes padesát procent.
„Nevyškrtnutých jmen zůstává málo,“ uvedla předsedkyně volební komise Ivona Coufalová. Nebývá to prý ale zvykem, aby v Trpíku přišlo k volební urně tolik lidí. „Jsme překvapení a je to úžasné. Máme tady šikovné a uvědomělé lidi. Chtějí si svoji budoucnost zvolit sami. To je správné,“ dodala Ivona Coufalová. Nejvíce lidí přišlo v Trpíku volit během pátku. Nechyběli ani mladí lidé a osmnáctiletí. „A jako tradičně chodí celé rodiny najednou,“ podotkla předsedkyně komise.

Nejméně se volilo v Cotkytli

Orlickoústecko - Volby do poslanecké sněmovny měly slušnou účast. V okrese Ústí nad Orlicí přišlo k volebním urnám 63,75 % voličů.
Zatímco v některých obcích nedorazila ani polovina oprávněných voličů, jinde jich odvolilo přes osmdesát procent. Nejnižší účast zaznamenali v Cotkytli, kde odvolilo jen 45,28 % lidí. Hned na druhém místě s nejmenší volební morálkou je Anenská Studánka se 46,67 %.
Naopak plno bylo ve volební místnosti v Dolní Moravě, kam přišlo volit 80,95 % voličů. Hranici osmdesáti procent pokořili rovněž v Šedivci (80,50 %) a ve Vračovicích – Orlově (80,26 %). Více než tři čtvrtiny voličů přišly vhodit lístek do uren také v Helvíkovicích, Seči, Zářecké Lhotě a Radhošti.

Číslo dne: 5
Vítězem voleb v okrese Ústí nad Orlicí je stejně jako v celé republice Babišova strana ANO. Ze 115 obcí v okrese jí dali voliči nejvíce hlasů ve 110. Jen v pěti obcích vyhrál někdo jiný a odsunul tak ANO na druhou pozici. V Kunvaldu zvítězila Česká pirátská strana (16,29 %). Piráti porazili ANO rovněž v Sudislavi nad Orlicí, a to o tři hlasy. To v Pastvinách vyhráli lidovci jen o dva hlasy před ANO. KDU-ČSL porazila ANO i v Šedivci, ale ne tak těsně jak v Pastvinách. Tady chybělo příznivcům Andreje Babiše na vítězství 19 hlasů. Starostové a nezávislí vyhráli v okrese pouze v jediné obci, a to ve Vraclavi se 111 hlasy.