Štafeta k radnici
Neznáte některé lídry politických stran a uskupení? Mnohé o nich prozradí nový seriál Deníku Štafeta k radnici, který dnes startuje. Všem lídrům v Ústí nad Orlicí postupně položíme dvanáct stejných otázek. Dozvíte se, jaké mají vzory, jak snášejí kritiku, ale také kde se oblékají. Úkolem každého z oslovených bude připojit třináctou otázku, tu bude směřovat na dalšího kandidáta.

Dalším kandidátem, který o sobě ledasco prozradí, je LUBOŠ BÄUCHEL, lídr kandidátky TOP 09 s podporou nezávislých. Podle pravidel „štafety“ měl sice dnes na otázky odpovídat současný ústecký starosta Richard Pešek, stále ještě ale na jeho vyjádření čekáme a s největší pravděpodobností je přineseme v pondělním vydání.

Luboši Bäuchelovi je 53 let. Je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze. Je ženatý, má dvě dcery. Dvanáct let je místostarostou města, před tím pracoval v tělovýchově. Je předsedou svazku obcí Region Orlicko - Třebovsko.

Kterou část města máte nejraději?
Ve městě je mnoho zajímavých a krásných částí, míst a zákoutí, ke kterým mám vztah, které rád navštěvuji. Jmenovat jednu či jedno by však nebylo spravedlivé.

Kterou nebo které budovy byste rád zbořil, kdybyste nemusel brát ohledy?
Našly by se některé chátrající objekty. Ty, které mám na mysli, jsou ve špatném stavu především kvůli jejich uživatelům…

Kolik hodin týdně chcete jako starosta pracovat?
Uvolnění zastupitelé, většinou tedy starosta či místostarosta, nemají pracovní dobu a myslím, že je to tak dobře nastaveno. Mám dlouholetou zkušenost z práce na radnici a myslím, že si umím naplánovat, co a jak je třeba ve prospěch města dělat, zkrátka najít si priority.

Kolik hodin týdně chcete vyhradit pro vaši rodinu?
To souvisí s předchozí odpovědí, nicméně obě dcery jsou dospělé, mají svůj život a čas na manželku si najít umím. A pak dobré vztahy v rodině, tedy s těmi nejbližšími, jsou pro mne velmi důležité a dobré zázemí je i dosti určující pro výkon volené funkce.

Koho pozvete do úřadu jako prvního, až se stanete starostou?
Pokud bych se jím stal, rád to vašim čtenářům sdělím. Dobrý starosta se musí opřít o dobrý tým, tedy o zastupitele, úředníky, přátele. A to je široký okruh lidí…

Jak snášíte kritiku?
Myslím, že ji dokáži přijímat. A je-li objektivní, měla by i pomoci. Není to však dlouho, co jsem se nechal trochu unést při kritice provozu nových regionálních cyklostezek. A pak mne to zamrzelo…

Máte osobní vzory? Koho?
Vážím si všech slušných lidí, vážím si lidí, kteří něco dělají pro druhé, a vážím si lidí, kteří říkají pravdu!

Kdo je vaším vzorem politika u nás a ve světě?

Na jasnou odpověď je třeba znát ten „svůj vzor“ hodně i osobně, a to se mi zatím nepodařilo. Jsem spojen s tímto městem a tímto regionem, do vysoké politiky jsem neměl možnost nahlédnout.

Kterou knihu, co jste četl v posledním půlroce, byste nám doporučil?
Nejsem čtenář, jedinou knihu, kterou jsem v poslední době přečetl, byla kniha prezidenta Klause „Kde začíná zítřek“.

Kde si kupujete oblečení?
Tam, kde jej kupuje většina normálních lidí, a není to u Vietnamců. A radí mi manželka.

Kam chodíte ve vašem městě nejraději na jídlo?
Nejčastěji chodím na obědy do hostince U Malinů, ale v našem městě se dá vybrat i jinde! Máme slušný počet provozoven v gastronomii, kde to se zákazníkem myslí dobře.

Co vám chybí ke štěstí?
Přece jen absolutní zdraví, a to přeji všem!!!

Sám můžete položit třináctou otázku některému z lídrů ostatních kandidátek.

Budu upřímný, v tuto chvíli opravdu nemám potřebu pokládat někomu z ostatních lídrů další otázku. Na ty vaše jsem odpověděl rád.