Na Orlickoústecku si v krajských volbách nejlépe vedla ČSSD se ziskem 22,99 procenta hlasů. ANO 2011 skončilo druhé s 16,01 procenta a třetí Koalice pro Pardubický kraj s 15,45 procenty hlasů.

Volební účast byla v okrese 37,88 procenta.

V druhém kole senátních voleb proti sobě příští víkend stanou dosavadní senátor Petr Šilar (KDU-ČSL) a Jan Lipavský (ANO 2011). Šilar v prvním kole získal 33,61 procenta hlasů, Lipavský 18,61 procenta.

Volby 2016: Rekapitulace

O pětačtyřicet křesel v krajském zastupitelstvu se ucházeli kandidáti 22 stran a uskupení. Početně jsou mezi nimi zastoupeni také občané našeho okresu. Stejně jako v minulých krajských volbách stojí v čele kandidátek čtyři lídři z Orlickoústecka. Zatímco před čtyřmi lety mezi nimi byla jedna žena, letos jde o čistě mužskou záležitost. Skutečnost kopíruje trend v kraji, kde je na kandidátkách 72,61 procenta mužů a pouze 27,39 procenta žen.
Jedničkou kandidátky ČSSD je dosavadní hejtman, Českotřebovák Martin Netolický, jeho radní pro dopravu Jaromír Dušek z Dolní Dobrouče vede tentokrát kandidátku koalice Osobnosti Pardubického kraje. Ekonom Richard Andrle Sylor z Vysokého Mýta je jedničkou na kandidátce koalice Úsvit s Blokem proti islamizaci a hudební pedagog z Chocně Petr Šimáček je v čele kandidátky koalice Ne ilegální imigraci – Peníze raději pro naše lidi.

On-line z voleb v České republice sledujte zde.

Glosa Lukáše Dubského: Kampani chyběla témata

Ať už letošní volby dopadnou jakkoliv, konec předvolební kampaně nejspíš nepřivítají jen voliči, ale i samotní politici. V krajských volbách se totiž tentokrát silně nedostávalo témat, na kterých by se mohly jednotlivé politické strany vyprofilovat. Současná krajská garnitura za ty čtyři roky neměla žádný velký skandál, na který by mohli poukazovat oponenti. Témata jako zdravotnictví, doprava nebo školství má v programu každý a řešení se u jednotlivých subjektů skoro nijak neliší. Někteří se rozhodli populisticky využít současného strachu lidí
z migrační krize, i protiimigrační hlasy se ale budou tříštit mezi několik stran.
Chybějící silné téma nutilo politiky hledat náhražky. Že jste ještě před měsícem neznali jména ministrů? 
 V posledních týdnech bylo možné se s mnoha z nich setkat, jelikož se v krajském městě střídali jako na orloji a ve funkci maskotů pak objížděli kraj. Těžko si lze představit, že by tahle komedie chyběla komukoliv bez masochistických sklonů…

Jak jsme volili před čtyřmi lety

Volební účast na Orlickoústecku dosáhla 40,14 %. Ze 111 188 voličů odevzdalo svůj hlas 44 572 lidí, platných hlasů však bylo 42 628. ČSSD získala 21,59 % hlasů, Koalice pro PK 17,31 %, KSČM 16,22 %, ODS 10,83 % a TOP 09 a Starostové 9,56 %.

Sociální demokraté dokázali zvítězit v sedmi z deseti měst okresu. Dvakrát je porazila Koalice pro Pardubický kraj, a to v Jablonném nad Orlicí a Letohradu. V Králíkách zvítězili komunisté. ODS propadla, silnější pozici si udržela jen v Chocni, Lanš- krouně a Letohradu.

V žádném z měst v okrese nepřesáhla volební účast padesát procent. Víc než polovina z oprávněných voličů přišla ke krajským volbám pouze v obcích, a i těch nebylo mnoho. V Českých Heřmanicích činila volební účast 57,56 %, v Kameničné 63,58 %, v Pustině 59,65 %, nejvyšším procentem se mohl pochlubit Šedivec (68,71 %). Naopak v některých vesnicích nepřišla volit ani třetina voličů, nejmenší volební účast byla v Ostrově (24,95 %).

Před čtyřmi lety stáli v čele kandidátek do krajského zastupitelstva čtyři lídři z Orlickoústecka, z České Třebové Martin Netolický (ČSSD), Jaroslav Zedník (Koalice TOP 09 a Starostové pro Pardubický kraj), z Rudoltic Lenka Bártlová (Nezávislí) a z Dolní Dobrouče Jaromír Dušek (Strana Práv Občanů Zemanovci). Oba Českotřebováci se stali členy krajského zastupitelstva, stejně jako Jaromír Dušek. Nezávislí se do krajského zastupitelstva nedostali.

Z okresu Ústí nad Orlicí byli zvoleni: Martin Netolický, Radomír Lána (ČSSD), Jaroslav Fišer, Erika Kohoutová (KSČM), Petr Šilar, Věra Rybová (Koalice pro PA kraj), Ladislav Valtr (ODS), Jaroslav Zedník, Luboš Bäuchel (TOP 09 a STAN), Jaromír Dušek (SPOZ)

Z devatenácti stran a hnutí si v našem okrese nejhůř vedli Národní socialisté levice 21. století se ziskem pouhé desetiny procenta platných hlasů. Na chvostu pomyslné tabulky volebních výsledků se ocitla jednočlenná kandidátka KSČ se ziskem 0,28 procenta a uskupení Moravané se 157 hlasy, a tedy ziskem 0,36 procenta.

Rekordmanem minulých voleb byl senátor Petr Šilar. Na kandidátce lidovecké Koalice pro Pardubický kraj dělal pouze „křoví", uzavíral ji na posledním, 50. místě. A voliči ho vykroužkovali do krajského zastupitelstva. „Se zvolením jsem vůbec nepočítal, ani jsem nedělal žádnou kampaň," řekl tehdy.

Na ustavujícím zasedání zastupitelstva kraje 2. 11. 2012 byl hejtmanem zvolen Českotřebovák Martin Netolický. V tajné volbě pro něj hlasovalo 40 ze 44 přítomných zastupitelů. Stal se nejmladším hejtmanem v novodobé historii krajů.