VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VOLBY: Kulatý stůl Orlického deníku

Ústí nad Orlicí – Jen my sami rozhodneme o tom, koho posadíme do křesel na radnici okresního města. Nyní zveřejňujeme odpovědi kandidátů na otázky Orlického deníku.

5.10.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Radek Pavlík

Ke Kulatému stolu Orlického deníku jsme pozvali všechny lídry kandidujících stran a uskupení v okresním městě.

Všichni na dotazy redakce odpověděli.

Jejich názory vám právě teď předkládáme, abyste měli o trochu jasnější hlavu, až vyrazíte v pátek 15. října nebo v sobotu 16. října rozhodnout o tom, koho posadíte do křesel na radnici.

Úsudek o jednotlivých stranách a jejich lídrech si udělejte sami.

Při hlasování přejeme šťastnou ruku.

Otázky, na které odpovídali lídři:
1. Jaká je největší bolest vašeho města, kterou byste rád vyléčil(a)?
2. V jakém okamžiku byste prohlásil(a) z pozice starosty/starostky, že jste spokojen(á)?
3. Jaké je vaše motto v případné starostovské funkci?

Richard Pešek (ODS)
Je mu 56 let a je lídrem ústecké kandidátky ODS. Je ženatý, má dvě děti a jednu vnučku. Devět let pracoval jako výtvarník a jevištní mistr Roškotova divadla v Ústí nad Orlicí. V letech 1990 až 2006 působil jako osoba samostatně výdělečně činná, od roku 1999 do roku 2006 byl pedagogem na SŠUP v Ústí nad Orlicí. Zastupitelem Ústí nad Orlicí je od roku 2002, od roku 2006 je starostou.

1. Samozřejmě, že současná celosvětová krize a s ní spojená nezaměstnanost. Na rozdíl od různých „teoretiků“, kteří prý mají recept na nezaměstnanost, vedení radnice a Tepvosu zaměstnává mnoho lidí a dává spoustě lidí práci, třeba svými investičními akcemi nebo velkými rekonstrukcemi a opravami. A samozřejmě stále hledáme investory a možná, že brzo najdeme.

2. Nechci, aby to znělo jako fráze, ale ke každodenní radosti mi stačí, že je mír a že je většina lidí kolem mne zdravá. To ostatní je jen krásný obyčejný život, kterého si neobyčejně vážím.

3. V jakékoliv situaci má dobro pro město absolutní přednost před vším ostatním.

Mgr. Luboš Bäuchel (TOP 09)
Luboši Bäuchelovi je 53 let. Je absolventem Fakulty tělesné výchovy a sportu UK v Praze. Je ženatý, má dvě dcery. Dvanáct let je místostarostou města, před tím pracoval v tělovýchově. Je předsedou svazku obcí Region Orlicko - Třebovsko.

1. Ve spolupráci s dalšími subjekty vytvořit podmínky pro pracovní příležitosti. Parkování vozidel v centru města a jeho nejbližším okolí. Zlepšení komunikace s vedením firmy Tepvos.

2. Myslím, že žádný starosta či starostka nemůže nikdy prohlásit, že je vše v pořádku, že je absolutní spokojenost, to prostě nejde. Byl bych ale velmi spokojen, kdybych potkával většinu občanů a návštěvníků našeho města, kteří by vyjádřili názor, že se jim tu dobře žije.

3. Slušnost, opravdová týmová služba pro město a vytváření dobré nálady!

RSDr. Jaroslav Fišer (KSČM)
Je mu 58 let. Při zaměstnání vystudoval SPŠ strojní v České Třebové a v červnu roku 1989 dokončil studia na VŠP v Praze. Čtrnáct let pracoval jako vedoucí prodejny nábytku. Nyní pracuje jako obchodní zástupce jedné významné české nábytkářské společnosti. Je ženatý, má tři dospělé děti.

1. Bolestí má okresní město Ústí nad Orlicí více. Největší bolestí však bezesporu je téměř totální likvidace textilního průmyslu. Neexistují výrobní závody Perly a.s., uzavřena byla Slévárna v Hnátnici, neudržela se výroba v podniku Mitop. Z uznávaného Výzkumného ústavu bavlnářského jsou jen trosky. Léčba dvacetileté devastace ústeckého textilního průmyslu je téměř nemožná!

2. Neznám v širokém okolí žádného takového starostu, který by mohl být se vším spokojen. Jistě jsou dílčí úspěchy, to bezesporu, ale práce starostů i většiny poctivých pracovníků obecních a městských úřadů je během na dlouhou trať. Dle mého soudu lze v dnešní složité a rozjitřené době jen stěží najít okamžik, kdy bych mohl říci: Jsem spokojen.

3. Cesta vpřed může být realizována pouze za předpokladu, že budou na odpovědných místech pracovití, slušní, schopní a rozvoji města oddaní funkcionáři. U komunálních voleb se ta šance přímo nabízí.

Petr Votoček (Strana soukromníků České republiky)
Petru Votočkovi je 38 let. Má tři děti. Od roku 1989 pracoval jako strojní mechanik v podniku Koventa. Dvanáct let působil v soukromé firmě jako technický a obchodní ředitel. Na „vedlejšák“ asi pět let podniká v oblasti developerství.

1. Po totálním krachu textilního průmyslu, který má v našem městě staletou historii a zaměstnával v našem městě a jeho okolí tisíce lidí, je to především nízký počet pracovních příležitostí. S tím souvisí i nezájem předchozích vedení města o vybudování městské průmyslové zóny, kde by mohli investoři vystavět své provozovny a zvýšit zaměstnanost v našem městě.

2. Tato otázka souvisí s předchozí. Náš team kandidátů Strany soukromníků by byl spokojený až tehdy, kdyby se nám podařilo do našeho města přivést několik menších investorů, co by zaměstnali cca 150 až 200 lidí, kteří celý svůj profesní život věnovali textilnímu průmyslu. Ukázkovým nejbližším případem, kde se to povedlo, je Letohrad nebo Litomyšl a Moravská Třebová.

3. Nejdříve práce a pořádek, potom odměna a zábava.

Marek Dian, MBA (VV)
Je mu 36 let, je ženatý, má dva syny. Podniká v oboru poradenství zaměřeného na optimalizaci firem a investic. Externě působí jako pedagog v oblasti spolupráce soukromého sektoru a státu, investičního managementu a informačních technologií na Bankovním institutu VŠ a Vysoké škole cestovního ruchu, hotelnictví a lázeňství.

1. Nyní asi komunikace. Městu, jeho zastupitelům ani zájmovým sdružením se nepodařilo najít společnou platformu pro vyřešení situace okolo nádraží. Jejich půtky nevedou k řešení, ale ke zdržování. Přitom celá věc má jednoznačné řešení – okamžitá pracovní skupina na úrovni město, občané, ministerstva dopravy a kultury.

2. Není úplně tak důležité, zda-li je spokojený starosta či zastupitel, ale jestli je spokojený jejich klient – tedy občan. Jak s kvalitou života ve městě, tak z prací jím volených zastupitelů.

3. Nejsem ve funkci starosty. Místo mott mám úkoly: Dětské hřiště v každé městské části, více laviček pro seniory ve městě, dokončení cyklostezky s plnou vybaveností … prostě náš volební program.

JUDr. Zdeněk Ešpandr (ČSSD)
Je mu 57 let, má dvě dcery, tři vnoučata. Od roku 1973 pracoval v různých funkcích u Policie České republiky, naposledy od roku 1992 ve funkci vedoucího Obvodního oddělení Policie ČR Ústí nad Orlicí, odkud odešel v roce 2006 do funkce místostarosty města.

1. Dlouhodobě dosud neprovedené opravy a rekonstrukce komunikací, chodníků, parkovišť, mostů. Dost se zvládlo v končícím volebním období. Myslím, že nyní nastává čas dát město z tohoto pohledu do řádného stavu a věnovat se ještě více péči o městský majetek.

2. Bylo by to v okamžiku, až by vedoucí finančního odboru nahlásil vedení města, že se příjmy města vrátily na hranici příjmů v době, než započala krize. Pak bychom mohli realizovat v plném rozsahu bod 1. a ještě více.

3. Chci prosazovat třeba malé věci pro obyčejné občany našeho města.

MUDr. Wesselin Toppisch (Suverenita Jany Bobošíkové)
Narodil se v roce 1944. Medicínu studoval v Olomouci. Je nestraník. Byl v zastupitelstvu města za ČSSD. Od roku 1972 je lékařem chirurgického oddělení Orlickoústecké nemocnice.

1. Myslím si, že je to především otázka rozpočtu, jak hospodařit bez dluhů. Řešit by se měly také sociální otázky, kupříkladu ve vztahu k mladým lidem, kteří jsou budoucností města. Mělo by se jim umožnit, aby mohli bydlet za přijatelných podmínek, aby si mohli založit domácnost. To je věc, kterou by radnice měla pomoci řešit.

2. O tom jsem vůbec nepřemýšlel, ale podstatné je podle mne to, zda by to dali najevo občané. Pro mne je důležité hlavně s lidmi komunikovat a dělat pro ně to, co opravdu potřebují. Ne hurá akce za velké peníze, ale cítit, co si lidé přejí. Spokojený budu tehdy, když mi bude důvěřovat většina a se svými potřebami se na mě bude obracet. Zajímají mě hlavně lidé, kteří se živí prací, a ne ti, kdo ve velkém podnikají a bez výběrových řízení si chodí na radnici pro zakázky.

3. Dá se to vyjádřit jednoduše: je to služba lidem. Žádné naparování se, ale skromnost, pracovitost, ne jen to, že se tím živím a čekám, že mě bude někdo chválit a plácat po zádech. Pro mě je důležitá odbornost a schopnost věcné diskuze. Nenalhávat si, zbytečně se nechválit. Umět ukazovat na chyby. Pozitiva dokáže vnímat každý, ale abychom dokázali být lepší, měli bychom být schopní vidět i negativa.

Petr Hájek (Sdružení nezávislých kandidátů – OUŠŤÁCI)
Vystudoval Střední průmyslovou školu stavební ve Vysokém Mýtě, obor dopravní stavby. Je mu 43 let. Od roku 1993 je zaměstnancem Městského úřadu v Ústí n. O. Nejprve pracoval jako investiční technik, od roku 2000 působí jako vedoucí investičního odboru.

1. Každý může bolesti města vnímat jinak. Někomu například právě dokončovaná Kociánka může vadit hodně, někomu méně, jinému se bude líbit a jiný z ní bude nadšen. Před Ústím teď stojí velká výzva – Perla. To je bolest, kterou je třeba léčit. Současná bolest, ze které může být jednou velká chlouba města.

2. Budu spokojený po každém dílčím úspěchu. A třeba i po dokončené opravě bezejmenného chodníku na konci města. Ale nejde o spokojenost starosty. Jde o spokojenost občanů. Zní to jako fráze, volební populismus, ale já se opravdu snažím, aby z mé kanceláře na úřadě anebo z divadla odcházel spokojený občan nebo divák.

3. Slušnost a korektnost v jednání. Chovat se tak, abych se kdykoliv mohl každému zpříma podívat do očí.

Doc. Ing. Václav Klička, CSc., Ph.D. (KDU-ČSL)
Je mu 64 let, narodil se v Ústí n. O. Nyní podniká v oboru poradenství, působí externě na Technické univerzitě v Liberci a je zapojen do národních projektů průmyslu a školství. Vystudoval Vysokou školu strojní a technickou v Liberci. Pracoval jako generální ředitel společnosti Elitex, kterou řídil do roku 2008.

1. Je to nedemokratické chování statutárního vedení radnice k spoluobčanům, kteří mají alternativní názory. Jde o starostovo veřejné označení zastupitelů za jejich svobodné vyjádření jako „několik bezvýznamných rukou“. Jde o jeho pohrdání spoluobčany, kteří projevili peticí nesouhlas a odlišný názor na práci vedení města, když je zcela neoprávněně označil za „čtyřprocentní menšinu“.

2. Podle mne spokojenost úzce souvisí s dokonalostí. Takže zřejmě nikdy.

3. Demokracie není způsob vlády, ale způsob myšlení a spolužití.

5.10.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z volebních místností na Vysokomýtsku.

ANO odešlo na Orlicku poraženo jen v pěti obcích

Z volebních místností na Vysokomýtsku.
1

Na Orlickoústecku vyhrálo ANO

AKTUALIZUJEME

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Pardubický kraj - Sečteno je 100 procent volebních okrsků v kraji. Volby do sněmovny vyhrálo hnutí Ano. Stejně jako v celorepublikovém součtu. V Pardubickém kraji má 29,64 procent hlasů. Druhá je ODS a třetí Piráti.

Evropský pohár drží v rukou Dvořáček

Praha, Vysoké Mýto - Bojovník Falconu Vysoké Mýto porazil srbského soupeře ve finále před limitem.

Policisté v lese „sbírali“ přestupky. Za vjezd i krádeže

Orlickoústecko - Doslova žně zažívají letos na podzim houbaři. Houby totiž rostou a málokdo se z procházky z lesa vrací bez plného košíku či kapes. Na houbaře si o víkendu posvítili i policisté, a to konkrétně v lesních porostech Suchého vrchu na Králicku.

Kdo se bude radovat z výhry?

Orlickoústecko - Víkendová pozvánka na fotbal:

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení