První okrsek na Orlicku byl sečten jen pár minut po uzavření volebních místností. Jednalo se o obec Svatý Jiří s 249 voliči a účastí 77,91 %.

Jak se volilo právě u vás? Prozradí volební aplikace Deníku.

Petr Pavel sdělil, že druhý poločas bude náročnější, než byl ten první. Od svého soupeře očekává nečestnou hru. „Bez faulů asi hrát neumí. Lidé rozhodnou, zda uvěří planým slibům Babiše, nebo chtějí změnu,” řekl Pavel.

Danuše Nerudová, která skončila na třetím místě, poděkovala voličům a upozornila na důležitost volby v druhém kole. „Je tu velké zlo, je to Andrej Babiš. Vlastní mediální domy a chce vlastnit také Hrad,” řekla v prohlášení Nerudová.

Petra Pavla navštívila v jeho volebním štábu i neúspěšná kandidátka Danuše Nerudová
Pavel vyhrál první kolo prezidentské volby. O Hrad se utká s Babišem

Další neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer řekl, že podpoří ve druhém kole kohokoliv, kdo se postaví Babišovi. „Andrej Babiš není budoucnost pro Českou republiku,” dodal Fischer.

Hejtman Pardubického kraje Martin Netolický již komentoval aktuální čísla voleb. „Přestože není sečteno a není definitivní pořadí, je zřejmé, že první kolo skončí tak, že prezident republiky dnes zvolen nebude. Do druhého kola, které se uskuteční za dva týdny, postoupí v pořadí dle abecedy poslanec Andrej Babiš a armádní generál v.v. Petr Pavel. Osobně mě nepřekvapuje výsledek paní profesorky Danuše Nerudová. Za poslední dva týdny bylo evidentní, že spěje ke třetímu místu. Ostatní kandidáti, zejména Pavel Fischer či Jaroslav Bašta, také odpovídají realitě. U Pavla Fischera bude zajímavé sledovat, zda dopadne alespoň stejně jako minule. Každopádně duel Babiš - Pavel je jasný,” sdělil Netolický.

1. místo - Petr Pavel - 25 642 hlasů, 33,35 %
2. místo - Andrej Babiš - 24 708 hlasů, 32,14 %
3. místo - Danuše Nerudová - 12 327 hlasů, 16,03%
4. místo - Pavel Fischer 5 921 hlasů, 7,70%
5. místo - Jaroslav Bašta 4 146 hlasů, 5,39%
6. místo - Marek Hilšer 2 438 hlasů, 3,17%
7. místo - Karel Diviš 1 166 hlasů, 1,51%
8. místo - Tomáš Zima 520 hlasů, 0,67%