Armáda zrušila svou účast a město Králíky ji následovalo. Jediné, co z Cihelny zůstává, je kulturní část programu, která se bude konat bez účasti vojenského orchestru na Velkém náměstí v Králíkách v pátek 19. srpna. Vystoupí skupiny Ready Kirken a Plazma Rock.

Důvodem, proč členové armády letos do Králík nedorazí, je napjatá geopolitická situace a závazky, které vyplývají z členství v NATO. „V letošním roce Armáda České republiky svou účast na akci zrušila z důvodu vysoké vytíženosti kapacit v souvislosti s plněním úkolů, které vyplývají z aliančních závazků,“ uvedl Jiří Táborský z tiskového oddělení ministerstva obrany. Dodal, že kapacity armády jsou zejména v oblasti plánování a logistiky velmi vytížené a není možné štěpit síly.

Na vedení armády reagovalo také město Králíky, které je pořadatelem akce. „Rozhodli jsme se neuspořádat ukázkovou část akce Cihelna, a to po důkladném zvážení všech finančních i organizačních možností,“ řekl starosta města Václav Kubín.

Cihelna 2019
Akce Cihelna se opět ruší. Pořadatelé odsouvají oblíbenou událost na příští rok

Akce Cihelna do regionu tradičně přiláká tisíce návštěvníků. Pro řadu institucí a podnikatelů se jedná o významnou událost. Takovým případem je například Muzeum československého opevnění v Králíkách. „Pro nás je to pochopitelně zásadní problém. Přijdeme o návštěvníky a klesnou nám příjmy z prodeje suvenýrů,“ popsal ředitel muzea Richard Sicha. Vzápětí ale dodal, že povinnosti armády naprosto respektuje a důvody, které vedly ke zrušení akce, chápe. „Faktem ovšem zůstává, že pro nás to znamená existenční potíže,“ poznamenal.

Naposledy se akce v plném rozsahu konala v roce 2019. Tehdy se do Králík sjelo 320 vojáků a 123 kusů vojenské techniky. V historických ukázkách se pořadatelé zaměřili na osvobozování severní Moravy. Během přehlídky s názvem Svoboda přichází přes Slezsko tehdy vystoupilo přes 350 dobově vystrojených a vyzbrojených herců.