Dalším krokem je propojení se zdroji vody v Ústí. Zásobování vodou má na starosti firma Tepvos. Sucho přetrvává, podle jejího jednatele Václava Knejpa by se lidé měli naučit s vodou hospodařit. „Nezpochybnitelným faktem je, že voda v krajině i podzemí mizí a ta, která spadne, odtéká často bez užitku,“ upozornil.

Obyvatelé Knapovce už pocítili na vlastní kůži, jaké to je se ocitnout bez vody. „Přijeli jsme odněkud a doma netekla voda. Hledali jsme, zda nemáme někde lahev s vodou, aby si člověk alespoň vyčistil zuby a ráno uvařil čaj,“ líčí nečekané komplikace obyvatelka vsi. Před lety tu byl nedostatek vody výrazný, někteří vstávali v noci, aby dali prát prádlo a umyli nádobí.

Letos nebylo nutné vydat zákaz zalévání zahrad a napouštění bazénů. „Vydán byl opakovaně, letos to problém nebyl, možná proto, že léto nastoupilo pozvolna, lidé nenapouštěli bazény v jednom okamžiku,“ dodal ústecký místostarosta Jiří Preclík. V Knapovci chtějí hledat cesty, jak pitnou vodu šetřit, třeba zadržováním té dešťové.

Fotografie z výstavby vodojemu v Knapovci.Zdroj: archiv Tepvos