Letošní vodácký kurz na Vltavě byl výjimečný! On tedy každý náš vodácký kurz je svým způsobem jiný – nové skupiny žáků, neposlušný autobus, náladové počasí, nečekané zádrhely apod. Letos však tato tradiční akce dostala zcela novou podobu hned z několika důvodů. Zaprvé, s ohledem na menší počet žáků třetích ročníků bylo rozhodnuto, že obě třídy pojedou najednou. Za další se jednalo o již pátou akci tohoto druhu na naší škole. A každé výročí si přece zaslouží něčím ozvláštnit a vyšperkovat.

V čem byl tedy letošní vodák jiný? Předně v tom, že každá třída strávila u Vltavy ne klasické tři a půl dne jako v předchozích letech, ale celý pracovní týden. Značně rozšířen byl doprovodný program – pěší výlety, návštěvy kulturních a historických památek, přírodovědné exkurze. K přenocování byly vybrány zcela nové kempy. Z velkých a komerčních lze uvést např. kemp Pod Hrází ve Vyšším Brodě či kemp Trojice na konci Českého Krumlova. Byly mezi nimi však také kempy menší, rodinné, mezi kterými se vyjímalo romantické tábořiště U Kelta, ve kterém jsme strávili závěrečnou noc našeho putování (sami!). Velkou novinkou vodáckého kurzu byl převoz všech našich zavazadel jen s pomocí barelů a lodních vaků.

A jaký byl vlastní průběh akce? No přeci úžasný! Cesta do jižních Čech se klasicky protáhla, opět nás neminulo „zkracování cesty“ v okolí Poličky Ale jak říká Kašák: „Buďme za to rádi. Kdo ví, jestli se do těchto zastrčených vísek a skrytých zákoutí ještě někdy podíváme!“ Delší cestování nám však nevadilo, bylo využito k veselému muzicírování. Hudební tahoun Tomáš Hortlík společně s dalšími muzikanty se prozpívali z Ústí nad Orlicí až téměř do Vyššího Brodu.

Ve „Vyšáku“ pak žáci dle zájmu navštívili klášter či Poštovní muzeum a absolvovali kratší výlet po přilehlém okolí. Po cestě jsme měli možnost prozkoumat staré potrubí spojující obě lipenské přehrady či se pokochat výhledy z Čertovy stěny. Ani v noci jsme příliš neodpočívali. My bychom tedy chtěli, ale množství blesků a hrozivé hřmění bouřky nám to neumožnilo.

Vodácký kurz Gymnázia Ústí nad Orlicí.

Druhý den ráno jsme vyrazili na řeku. Hned první jez na konci Vyššího Brodu důkladně prověřil posádky všech lodí. Ty se s ním však oproti předchozím ročníkům vypořádaly na jedničku a potvrdily naše domněnky, že letos máme s sebou na vodě zkušené vodáky. Okolo poledne jsme doputovali do Rožmberka, kde jsme se naobědvali a navštívili krásný zámek tyčící se na skalním ostrohu nad řekou. Odpolední etapa nás dovedla do přírodního kempu v Branné. Bohužel, také zde nám po celý zbytek dne vydatně pršelo. Večer jsme strávili povídáním u teplého čaje, někteří nadšenci z řad studentů u hry Dračí doupě.

Středa byla polojasná, tedy podle naší rosničky Kláry a jejích mobilních aplikací Z pohledu ostatních dopoledne lilo jak z konve a na řece byla zima. Když jsme však po poledni začali sjíždět krumlovské jezy, počasí se postupně zlepšovalo a nakonec jsme se dočkali i sluníčka. Nevadilo tedy příliš, že se pár posádek našich lodí na zmíněných jezech nedobrovolně vykoupalo.

Ve středu ráno se žáci na základě svých preferencí rozdělili do dvou skupin. Zájemci o historii absolvovali prohlídku Krumlovského zámku a zámeckých zahrad. Přírodovědně zaměření žáci se vydali prozkoumat podzemí grafitového dolu. Obě skupiny se zdály být se svým programem spokojené. Velké nadšení přinesla především dlouhá jízda důlním vláčkem do nitra grafitového kopce. Odpolední vodácký úsek nás vedl přes Zlatou Korunu, kde jsme poobědvali, do malebné chráněné krajiny Blanský les. Úžasná příroda, divoké peřeje, tichá romantická místa, to jsou atributy této části řeky, která v obdobném rázu pokračovala i následující den. To ale až poté, co jsme strávili poslední večer a noc v klidném romantickém kempu U Kelta. Zde proběhlo již tradiční pasování nových vodáků, po kterém se až dlouho do noci od našeho táborového ohně linuly tóny oblíbených písní.

Poslední den jsme již pouze rychle sjeli závěrečný peřejnatý úsek do Boršova, kde jsme vrátili lodě a další vodácký materiál. Úvodní cestou poučený řidič autobusu nás pak bez delších prodlev bezpečně a rychle dovezl domů.

Závěrem lze říci, že akce splnila svůj účel a snad i očekávání všech zúčastněných. Žáci si vyzkoušeli jízdu na „divoké“ vodě, sami se postarali o převoz svých věcí, osvojili si základní tábornické dovednosti, utužili svá přátelství a odnesli si množství společných zážitků. Byli bychom rádi, kdyby někteří z nich zařadili tuto typicky českou aktivitu mezi možnosti, jak trávit se svými přáteli volný čas, popř. rodinné dovolené.

Takže někdy v budoucnu na vodě … ahóóój!!!

J. Kumpošt